Nestaňte se obětí naučené bezmocnosti: místo pesimismu si osvojte kladné vlastnosti

Optimisté mají jednu dobrou vlastnost, která se odráží v celém jejich životě. Není těžké odhadnout, že jde především o jejich pozitivní přístup. Po celou dobu doufají a zvažují možnosti, které vyhodnocují víceméně kladně.

Slovo „optimismus“, pochází z latinského slova „optimum“, což znamená „nejlepší“. “ V psychologii je optimismus vnímán jako soubor víry a rysů, které pomáhají jednotlivcům, přemýšlet o pozitivních aspektech života více, než o těch negativních. Jedná se o vzor osobnosti, který dokazuje odolnost a osobní sílu.

Uveďme si to na příkladu:

Budeme mít dva jedince, jednoho označeného písmenem „A“ a druhého písmenem „B“. Oba podstupují stresující odloučení od svých dlouhodobých manželských vztahů.

Emocionální zmatek se sice projeví u obou osob, ale záleží na tom, jak se k tomu, kdo postaví. Zatímco „B“ se rozhodne soustředit na svou kariéru a snaží se v životě posunout dál, „A“ se citově zasekne a nedokáže vnímat žádné dobré věci.

Je tedy jasné, že písmeno „B“ na tom bude lépe a daleko optimističtěji, než „A“.

Co je optimismus a jeho teorie

Optimismus je v podstatě způsob myšlení, jakým utváříme své myšlenky a rozhodujeme se jim věnovat, zda kladně nebo negativně, záleží již na nás.

Jedna z teorií optimismu popisuje lidi, kteří chápou stresující životní události jako osobní nedostatky, což jsou v podstatě, pesimisté. Oproti tomu optimismus, je kognitivní schopnost pochopit současnou situaci takovou, jaká je a pracovat na změně věcí ve prospěch sebe sama.

Využití optimismu v terapii:

  • Podporuje duševní zdraví a pohodu
  • Umožňuje přeměnu komunikace na empatický rozhovor
  • Pomáhá získat vnitřní sílu při poporodním blues
  • Stabilizuje člověka při posttraumatických stresových poruchách (zejména v případě sexuálního a domácího násilí)
  • Odklání člověka od depresivních stavů při smrti a ztrátě někoho blízkého
  • Dokáže živit i naději

Bez ohledu na to, jak je to obtížné, je všudypřítomný optimismus hlavním cílem současné psychoterapie zaměřené na člověka.

Zdroj: positivepsychology.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu