Nenáviděný začátek nového týdne aneb jak překonat pondělní blues

Vyvolává ve vás začátek nového pracovního týdne pocity úzkosti, smutku nebo stresu? Chybí vám v pondělí ráno nadšení a motivace? Jste ospalí nebo napjatí? Pokud přikyvujete kladně, možná trpíte tak zvaným pondělním blues.

Co je pondělní blues?

Pondělní blues (Monday blues) je odborný termín, který se používá pro soubor negativních emocí, které zažívá mnoho lidí na začátku pracovního týdne, zejména pokud nejsou ve své práci spokojeni. Zahrnuje prvky deprese, únavy, beznaděje a pocitu, že práce je nepříjemná, ale nevyhnutelná. Možná si při čtení těchto řádek řeknete, že pondělním blues trpí všichni a že je svým způsobem normálním stavem.

Samozřejmě, že ne vždy se musíme do práce těšit, ale pondělní blues je často varovným signálem, že v práci není něco v pořádku. Pokud svou práci milujete a jste zapálení pro to, co děláte, je pondělní ráno další příležitostí dělat to, co vás baví. Pokud se ale cítíte nedocenění nebo jste nespokojení, může být velmi těžké začít další zdánlivě nekonečný pracovní týden.

Pondělní blues je nakažlivé

Z psychologie víme, že náš aktuální emoční stav má velký vliv na kvalitu naší práce. Když jsme sklíčení a unavení, jsme méně produktivní, méně motivovaní, pesimističtější, méně kreativní, méně angažovaní a pomaleji se učíme, abychom zmínili jen některé účinky pondělního blues.

Váš stres nebo špatná nálada mohou drasticky změnit také celkové pracovní prostředí. Když jsme v práci nešťastní, je pro naše kolegy též obtížné být spokojení. Často stačí jeden pracovník s pondělním blues a může rozšířit depresi na celý tým.

Jak se pondělnímu blues vyhnout či ho překonat?

Nejprve je vhodné zeptat se sami sebe, co je špatně. Pokud vás pondělní blues trápí většinu týdnů, pak to není něco, čemu byste se měli smát nebo s tím prostě žít. Ujasnění si toho, co vás trápí, může pomoci pokusit se aktivně hledat řešení. Pokud trpíte jen „občasnými záchvaty mírného pondělního blues“, pak můžete udělat několik věcí, které vás i ostatní v pochmurném pondělí povzbudí.

Připravte se na pondělí už v pátek

Pondělky mohou být mimořádně stresující kvůli práci, která se nahromadila z předchozího týdne, a pro mnohé může být náročné do ní hned naskočit. Zkuste na konci pracovního týdne dokončit nepříjemné věci a nenechávat si je na začátek týdne nového. Když plánujete schůzky dopředu, snažte se je naplánovat na úterý a středu. To vám pomůže vstoupit do pondělí s větší lehkostí.

Pokud na vás v pondělí ráno přesto čekají nějaké nepříjemné úkoly, vyřiďte je co nejdříve, abyste zbytek dne nestrávili prokrastinací nebo neměli pocit, že vám nad hlavou visí „černý mrak“. Jakmile to budete mít za sebou, budete se cítit mnohem lépe.

Udělejte si seznam věcí, na které se těšíte

Často se díváme na týden, který nás čeká, a myslíme na všechny ty náročné věci, které musíme udělat. Obraťte to. V neděli večer si udělejte seznam tří věcí, na které se v práci příští týden těšíte. To vás může pozitivněji naladit. Pokud si nedokážete vzpomenout na tři věci, na které se těšíte, může to být známkou toho, že byste měli udělat nějaké výraznější změny.

Šálek kávy jako způsob, jak si zpříjemnit pondělní ráno.
zdroj: unsplash.com

O víkendu skutečně vypněte

Pokud je to možné, snažte se o víkendu nekontrolovat pracovní e-mail nebo hlasovou schránku. Může být lákavé vědět, co na vás čeká, ale jasně vymezené hranice mezi pracovním a osobním časem mohou pomoci udržet věci na uzdě. Když v pátek odcházíte z kanceláře, nechte tam své kancelářské problémy a soustřeďte se na to, abyste si užili volno. Někdy je návrat do práce v pondělí obzvlášť frustrující, protože si ji necháte vplížit do volného času, a tak ani nemáte pocit, že jste vůbec měli nějaký víkend.

Dopřejte si dostatek spánku a vstávejte brzy

V neděli večer jděte spát o něco dříve, abyste se probudili odpočatí. Zkuste v pondělí vstát o 15 až 30 minut dříve než obvykle, i to vám může usnadnit návrat do práce. Mít trochu víc času pro sebe místo pocitu, že jste v časové tísni, může přechod do nového pracovního týdne částečně usnadnit. Když si uděláte čas na zdravou snídani, zacvičíte si nebo půjdete se psem na procházku, může vám to pomoci cítit se po zbytek dne lépe a zároveň si uvědomit, že nejste robot, který jen spí a pracuje.

Věnujte více času vašemu vzhledu

Na první pohled možná trochu zvláštní doporučení, které vás ale může pomoci nabudit. Využijte pondělí jako den, kdy si obléknete své oblíbené nebo nové oblečení. To vám může pomoci zvýšit sebevědomí a možná vám to přinese i pár komplimentů od spolupracovníků. Je všeobecně známé, že když dobře vypadáme, tak se i lépe cítíme, a dobrý pocit ze sebe sama je v pondělí ráno polovina úspěchu.

Udělejte radost někomu jinému

Dejte si předsevzetí, že jakmile v pondělí přijdete do práce, uděláte něco hezkého pro někoho jiného. Podle pozitivní psychologie je jedním z nejlepších způsobů, jak si zlepšit náladu, udělat radost někomu jinému. Můžete pochválit kolegu, udělat něco milého pro zákazníka, pomoci cizímu člověku na ulici nebo najít jiný způsob, jak někomu zlepšit den.

Mějte plán i na dobu po práci

Vaše pondělí by nemělo vypadat tak, že se budete celý den plahočit, abyste to měli za sebou, ale že se budete i na něco těšit. Když si z pondělí uděláte den, kdy si po práci půjdete na chvilku sednout s přáteli, uvaříte si oblíbenou večeři nebo se večer podíváte na nový díl vašeho oblíbeného seriálu, nemusí být celý den jen o tom, že vstanete a půjdete do kanceláře.

Zdroj: productiveclub.com, greatist.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu