Některé páry mají problémy se spánkem, kterým marně čelí

Spánek s jinou osobou nám poskytuje nejen pocity bezpečí a lásky, ale má také značné zdravotní výhody, například snížení hladiny kortizolu v těle. Navzdory tomu se některé páry nedokáží v klidu vedle sebe vyspat. Existuje spousta způsobů, jak se sladit nejen ve dne, ale i v noci.

Francouzská přikrývka

Znáte ten pocit, když se v noci probudíte, schoulení do klubíčka se třesete zimou, a vaše drahá polovička tvrdě spí zachumlaná ve vaší společné francouzské přikrývce? Marně se snažíte deku vytáhnout zpět. I když se zdá tento problém komický, může mít špatný spánek negativní dopad na fungující vztah.

  • Řešení: Samostatné přikrývky jsou ideálním řešením. Možná je vašemu partnerovi v noci zima, a proto se choulí pod přikrývku. Zeptejte se.

Chrápání

Představte si, že tvrdě spíte, cítíte se v posteli pohodlně a příjemně, a najednou vám u ucha zazní zvuk motorové pily. Váš milovaný nedokáže správně tlačit vzduch nosem, což vede k nepříjemným hlasitým zvukům, která vás ruší při spánku.

Pravidelné chrápání často značí zdravotní problémy. To sabotuje spánek pro obě strany. Oba se budí unavení, s bolestmi hlavy.

  • Krátkodobé řešení: Změňte polohu na spaní, protože chrápání objevuje nejčastěji při poloze na zádech. Může také pomoci zvednutí hlavy. Řešením jsou také špunty do uší.
  • Dlouhodobé řešení: Změna životního stylu – hubnutí, dodržování spánkového režimu a vyhýbání se alkoholu, kouření a některým lékům, často pomůže. Pokud chrápání neustává, je lepší navštívit lékaře.

Různé teplotní preference

19 °C až 20,5 °C se považuje za optimální teplotu spánku pro většinu lidí, ale někdy se může mírně lišit. U párů je preferovaná teplota někdy různá. Při nepříjemné teplotě usínání trvá déle. Je také těžší se dostat do hlubokého spánku.

  • Řešení: Pořiďte si samostatné ložní prádlo, které lépe vyhovuje vašim potřebám. Pokud je partnerova preferovaná teplota nižší než vaše, vezměte si další přikrývku ve flanelovém povlečení a teplejší pyžamo.

Noční probouzení

Ničím způsobené probuzení uprostřed noci není neobvyklé. Může to být známka nespavosti nebo důsledek stresu, používání elektroniky nebo špatného prostředí ke spánku. Když se probudíte a po 15 nebo 20 minutách vám neupadnete zpět do spánku, nemá smysl dál ležet. A pokud k tomu dochází často, první věcí, kterou si musíte pamatovat, je být ke svému partnerovi ohleduplní.

  • Krátkodobé řešení: Vstaňte z postele, jděte do jiné místnosti a udělejte něco uklidňujícího, dokud se znovu nebudete cítit ospalí. Ale nedělejte nic, když jste vedle svého partnera. Vraťte se do ložnice, jen když jste připraveni jít spát.
  • Dlouhodobé řešení: Zlepšete hygienu spánku. Ujistěte se, že vaše ložnice je tmavá, tichá a útulná. Přestaňte se dívat do monitoru před spaním. Nic nejezte a nepijte nápoje s kofeinem než půjdete spát. Vytvořte si odpočinkovou noční rutinu a snažte se o pravidelný spánek.

Noční pocení

Vklouzl jsi do čerstvé, chladné postele a všechno se zdálo perfektní. Ale jak hodiny tikají a těla dvou lidí zahřívají okolí, mnoho spáčů se začíná potit. Noční pocení se může rychle změnit na společný problém, pokud ve spánku použijete jednu přikrývku nebo se budete mazlit. Jistě, mazlení nebo dokonce ležení v blízkosti potícího člověka je nepříjemné.

  • Řešení: Prostředí spánku a design postelí jsou nejčastějšími důvody, proč se lidé ve spánku zahřívají. Pořiďte si matraci s chladicími vlastnostmi a používejte prodyšné oblečení a prostěradla. Ale noční pocení může být také důsledkem různých zdravotních stavů, a v takovém případě navštivte lékaře.

Spánkové cykly

Noční sovy a ranní ptáci spolu bojují. Všichni máme svůj vlastní „chronotyp“, který vládne našim interním spánkovým hodinám. S přibývajícím věkem se to může změnit: mladí spíše ponocují a s přibývajícím věkem rostou v „ranní typy“.

Pokud jste si uvědomili, že vy a váš partner máte protichůdný cirkadiánní rytmus, je důležité dodržovat svůj vlastní spánkový plán a žít podle svého chronotypu. Večery, kdy se snažíte jít spát příliš brzy, mohou skončit nespavostí, protože tlak na spánek, když tělo není připraveno, vyvolává úzkost a frustraci.

  • Řešení: Je v pořádku jít spát v různých časech. Osvětlení může pomoci mírně posunout dobu spánku. Vaše tělo začne produkovat „spánkový hormon“, známý jako melatonin, když je tma a zastaví se, když je světlo, což nám říká, že je čas se probudit. Takže jasná expozice světla ráno a špatná expozice světla večer může pomoci nočním sovám trochu posunout hodiny bdění.

Zdroje: brighside.me, healthline.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu