Naučte se žít sami se sebou a mějte se rádi!

Také jste si všimli, jak dokážete ovlivňovat své emoce? Vždy se cítíte tak, jak to vašemu tělu dovolíte. Všechny signály, které dáváte svému tělu, jdou přes vaše řídící centrum, kterým je ve vašem těle jednoznačně mozek.

Emoční průzkum

V Austrálii je dokonce institut, který zkoumá lidské emoce a vyvozuje závěry na základě jejich aktivity na sociálních sítích. Došli například k závěru, že nejsmutnější jsou lidé pravidelně ve čtvrtek. Je to tím, že už jsou čtvrtý den v práci a pořád není víkend? To by byla otázka dalšího šetření a zkoumání. Každopádně, emocionální stavy jsou naší přirozenou součástí a je jen na nás, jakým emocím dovolíme, aby nás ovládly.

Ale jak tyto emoce usměrnit?

Nedovolme, aby nás ovlivnily emoce toho, jak by to vlastně mělo být – například – teď bych měl být smutný, tak proč necítím žádný smutek? Nebo – tohle je tak vtipné, proč se tedy nesměju? Největší chybou je, že se vaše emoce snažíte přebít fyzickou aktivitou. Prostě se chovejte tak, jak se v danou chvíli cítíte. Je to jen váš život a vaše vnímání reality a vy nemáte žádnou povinnost se někomu zpovídat z toho, jak se v určitých situacích chováte.

Buďte sami sebou

Přece se nebudete přetvařovat a tím zatěžovat a hlavně mást svůj mozek, který poté neví, jaké má tělu vyslat signály, a vy se dostanete do slepé emocionální uličky pocitů, ze kterých se poté špatně dostává. Buďte prostě přirození – tak, jak vám tělo dává najevo. Samozřejmě, že se nebudete usmívat třeba na pohřbu, to se zrovan nehodí, ale třeba u smutného filmu se nemusíte přetvařovat, že vás to dojímá. Každý máme své emoční hranice prostě někde jinde. A fakt, že vedle vás někdo brečí, neznamená, že vy musíte hned lovit kapesníky také.

Připravte svůj mozek

Hlavně myslete na to, že vždy máte možnost volby toho, jaký emocionální pocit vás bude provázet celý den. Jde jen o to, jak budete danou situaci vnímat. Nalaďte se na pozitivní vnímání reality a vaše tělo si nato zvykne a začne vnímat většinu pocitů v pozitivní rovině vstřebávání  – protože jen vy sami jste zodpovědní za to, jak se budete cítit a jak připravíte své tělo na události, které nastanou – a dokonce i na ty nečekané.

Pokud se Vám nepodaří své emoce ovládnout, ale naopak – emoce zcela ovládnou vás, může často docházet k tomu, že propadnete úzkosti a poté už budete muset vyhledat odbornou pomoc.

Autor: Karel Mareš

#kvíz 1 / 1 | Kde sídlí institut, který zkoumá lidské emoce?

Kde sídlí institut, který zkoumá lidské emoce?

zavřít reklamu