Na tyto otázky se zdvořilí lidé nikdy neptají

Schopnost příjemného rozhovoru je dobrá dovednost jak v práci, tak v životě. Ale i zdvořilí lidé někdy neúmyslně kladou otázky, které mohou způsobit nepříjemnou, mnohdy až trapnou situaci. A velmi často není jasné, o jaké otázky jde.

To je tvá matka?

Pokud nevíte s jistotou, jaký vztah mají lidé před vámi, raději se to nepokoušejte uhodnout a tipovat varianty.

Starší sestru můžete omylem nazvat matkou nebo lidi, kteří se navzájem nemají rádi, příbuznými. Podobat se navzájem může být pro ně urážkou. Je mnohem jednodušší a zdvořilejší udělat si závěr o tom, jaký vztah mezi sebou mají lidé před vámi sledováním jejich chování a řeči.

Jak dlouho jste spolu?

Lidé rádi mluví o svých vztazích a vztazích ostatních. Pokud však vaši partneři hned nesdílejí svůj stav vztahu, raději se jich neptejte, jak dlouho se vídají a zda jsou svoji.

Lidé před vámi by se mohli ukázat jako prostí známí, kteří se rozhodli přijít na večírek spolu. Otázky týkající se manželství mohou být nepříjemné pro páry, které se v názoru na manželství neshodnou.

Kdy budete mít děti?

Zde je několik dalších otázek, kterým byste se měli lépe vyhnout:

  • „Máš děti?“
  • „Jste těhotná?“
  • „Chtěli jste chlapečka nebo holčičku?“

Můžeme vás ujistit, že každé matce několika dětí opakovaně bude položena otázka: „Jsou všechny vaše?“ Otázka, kdy budete mít děti, může otravovat bezdětné páry a rozladit ty, kteří nemohou mít dítě. Otázka na těhotenství může vyvolat rozpaky, pokud se jedná o ženu s nadváhou.

To máš navždy?

Lidé samozřejmě méně často hovoří o zjevných a viditelných zdravotních problémech svého partnera, ale často kladou irelevantní otázky týkající se specifik jeho vzhledu, jako například:

  • „Bylo to bolestivé?“
  • „To je opravdové?“

Jen velmi málo lidí považuje za zajímavé vyprávět cizím lidem o svých tetováních, piercingech a dredech. Navíc by se člověk nikdy neměl dotýkat jiných lidí nebo předmětů na nich – je to narušení osobního prostoru.

Ani dotazování na kosmetické procedury, které člověk podstoupil, není ukazatelem dobrých mravů. I když jste si jisti, že osoba před vámi chodí do solária, neměli byste od ní žádat kontakty na salon. Možná tato osoba chce předstírat, že je to její přirozená barva pleti, a vaše otázka by jí mohla pokazit náladu.

Proč to děláš?

Koníčky jsou dobrým tématem pro rozhovory – z cizích lidí se mohou stát dobří přátelé. Existuje však také řada otázek, které mohou někoho uvést do rozpaků. Například ptát se, proč člověk má pět psů nebo proč má tak drahé hobby, rozhodně není příjemná otázka. Protějšek by si mohl myslet, že jeho koníčky považujete za hloupé.

Kolik to stálo?

Jen málo lidí se ptá svých známých, kolik vydělávají. Místo toho by se mohli pokusit zjistit, kolik odborníci v této oblasti obecně vydělávají.

Lidé navíc neradi přiznávají, že jejich plat není tak vysoký, a prostě mají rádi svou práci. Nebo že se jim nelíbí jejich práce a chtějí ji změnit, ale zatím nenašli tu správnou příležitost. Otázky týkající se peněz a odměn jsou každopádně příliš osobní na to, abychom je mohli klást.

Nákupy mohou být dalším nepříjemným tématem. Možná jste se jednoduše zeptali na cenu položky, protože váš kamarád nedávno koupil to samé a vy prostě chcete porovnat ceny. Ale váš partner by si mohl myslet, že se snažíte posoudit jejich finanční stav a schopnost dovolit si určité nákupy.

Zdroje: rd.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu