Myslíte, že má vaše jméno vliv na vaši kariéru, osud nebo povahu? Zdá se, že jméno životy ovlivňuje

Možná jste se někdy pozastavili nad rodiči, kteří dali svým dětem neobvyklá či dokonce směšná jména. Ačkoli stále více lidí se snaží výběrem jména pro díte vymanit ze stereotypu, netuší však, že jim tím může pěkně zavařit. Jak moc jméno ovlivňuje naše životy. Jak vnímáme člověka s běžným křestním jménem a jak s neobvyklým?

Pokud je vaše jméno snadno vyslovitelné, lidé vás budou upřednostňovat

Ve studii New York University vědci zjistili, že lidé se snadněji vyslovitelnými jmény mají v práci často vyšší postavení. Jeden z psychologů, Adam Alter, vysvětluje: „Když dokážeme zpracovat kus informace snadněji, když je snazší ji pochopit, začne se nám líbit více.“ Také společnosti s jednoduššími názvy a symboly burzovních trhů obvykle dosahují lepších výsledků na akciovém trhu.

S běžným jménem máte větší šanci na přijetí 

Ve studii Marquette University vědci zjistili, že jména, která byla považována za nejméně jedinečná, byla líbivější. Lidé se stejnými jmény měli větší pravděpodobnost, že budou najati, a ti se vzácnými jmény měli nejmenší šanci, že budou přijati.

S kriminalitou mladistvých jsou spojena neobvyklá jména

Studie z roku 2009 na Shippensburg University naznačila, že existuje silný vztah mezi popularitou křestního jména a kriminálním chováním mladistvých. Výzkumníci zjistili, že bez ohledu na rasu mají mladí lidé s nepopulárními jmény větší pravděpodobnost zapojení do trestné činnosti. Zjištění zjevně neukazují, že by neobvyklá jména způsobila toto chování, ale pouze ukazují souvislost mezi těmito dvěma věcmi. „Adolescenti s nepopulárními jmény mohou být náchylnější ke kriminalitě, protože s nimi vrstevníci zacházejí odlišně, což jim ztěžuje vytváření vztahů,“ píšou v prohlášení vydavatele časopisu. „Mladiství s nepopulárními jmény mohou také jednat, protože se jim jejich jména nelíbí.“

Je pravděpodobnější, že budete pracovat ve společnosti, která odpovídá vašim iniciálám

Protože se ztotožňujeme se svými jmény, dáváme přednost věcem, které jsou jim podobné. Ve studii na univerzitě v Gentu vědci zjistili, že lidé s větší pravděpodobností pracují pro společnosti, které odpovídají jejich vlastním iniciálám, například Daniel Pažout bude pracovat pro společnost Delphi Packard. Čím vzácnější jsou iniciály, tím je pravděpodobnější, že lidé budou pracovat pro společnosti s podobným názvem.

Autor: Petra Hornová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu