Mužský versus ženský mozek – v čem se liší?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz
myšlení (zdroj foto: freepik.com)

Mozky muže a ženy se zdají být úplně identické, ale rozdíl mezi nimi skutečně je. Podívejme se, co jde lépe mužům a v čem se zase lépe daří ženám.


Vnímání barev

Vnímání barev je u mužů a žen velmi odlišné. Muži vnímají v zásadě 3 druhy barev, ze kterých se skládá celý obraz, ženy mají vnímání barev mnohem sofistikovanější. Jsou schopny rozeznávat detaily, rozdílnosti a různé odstíny. Podle vědců to zřejmě souvisí s tím, že ženy při svém způsobu vedení domácnosti, a to v pravěku i dnes, musejí rozhodovat o tom, zda je některá potravina zralá nebo nezralá, jestli jídlo je poživatelné, a proto mají zvýšenou citlivost na barvy.

Mužům se do paměti nejlépe vrývá barva modrá, červená a černá. Vezmeme-li děti v mateřské školce, chlapci si při kreslení volí spíše temnější a ponuřejší barvy, zatímco děvčata jdou do světlejších barev, jako je růžová či oranžová. Legrační je situace, kdy jde muž a žena nakupovat barvu na vlasy a žena si vybírá z obrovského množství hnědých odstínů. Muž totiž vidí jen jednu barvu, tedy hnědou.

Parkování – věčné téma

Každá žena vlastnící řidičský průkaz se někdy setkala s uštěpačnou poznámkou od svého partnera, otce či kamaráda. Nutno říci, že muži skutečně parkují lépe než ženy, což je dáno rozdílností mozkové struktury. U mužů probíhá lépe koordinace mezi tím, co vidí a samotnou akcí. Ženy mají jiné propojení senzorických oblastí mozkové kůry a motorických hybných oblastí. Na druhou stranu jsou však šikovnější na drobné práce. Ženy mají také lepší propojení mezi pravou a levou polovinou mozku. Při mozkové mrtvici je žena schopna, díky druhé mozkové polokouli, snadněji vyrovnat vzniklý deficit.

Mnoho věcí najednou

O tom, že žena zvládá více věcí najednou, se mluví poměrně často a každá zadaná žena by to jen potvrdila. Proč to nezvládají muži? Podle některých odborníků mají ženy mozek zapojený paralelně, zatímco muži sériově. Sestavují si určité plány a potřebují dostatek času a prostoru, aby byli schopni do něj nové vjemy – informace – zařadit.

Ženy jsou schopné zkoordinovat více věcí najednou. Skvělým příkladem je rozdíl mezi tím, když vaří muž a když vaří žena. Muž postupuje krok za krokem, žena zvládne více činností současně a její práce je také hotová mnohem dříve. Žena je zkrátka systematičtější.

Autor: Katka P.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat