Mužský versus ženský mozek – v čem se liší?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz
myšlení (zdroj foto: freepik.com)

Mozky muže a ženy se zdají být úplně identické, ale rozdíl mezi nimi skutečně je. Podívejme se, co jde lépe mužům a v čem se zase lépe daří ženám.


Vnímání barev

Vnímání barev je u mužů a žen velmi odlišné. Muži vnímají v zásadě 3 druhy barev, ze kterých se skládá celý obraz, ženy mají vnímání barev mnohem sofistikovanější. Jsou schopny rozeznávat detaily, rozdílnosti a různé odstíny. Podle vědců to zřejmě souvisí s tím, že ženy při svém způsobu vedení domácnosti, a to v pravěku i dnes, musejí rozhodovat o tom, zda je některá potravina zralá nebo nezralá, jestli jídlo je poživatelné, a proto mají zvýšenou citlivost na barvy.

Mužům se do paměti nejlépe vrývá barva modrá, červená a černá. Vezmeme-li děti v mateřské školce, chlapci si při kreslení volí spíše temnější a ponuřejší barvy, zatímco děvčata jdou do světlejších barev, jako je růžová či oranžová. Legrační je situace, kdy jde muž a žena nakupovat barvu na vlasy a žena si vybírá z obrovského množství hnědých odstínů. Muž totiž vidí jen jednu barvu, tedy hnědou.

Parkování – věčné téma

Každá žena vlastnící řidičský průkaz se někdy setkala s uštěpačnou poznámkou od svého partnera, otce či kamaráda. Nutno říci, že muži skutečně parkují lépe než ženy, což je dáno rozdílností mozkové struktury. U mužů probíhá lépe koordinace mezi tím, co vidí a samotnou akcí. Ženy mají jiné propojení senzorických oblastí mozkové kůry a motorických hybných oblastí. Na druhou stranu jsou však šikovnější na drobné práce. Ženy mají také lepší propojení mezi pravou a levou polovinou mozku. Při mozkové mrtvici je žena schopna, díky druhé mozkové polokouli, snadněji vyrovnat vzniklý deficit.

Mnoho věcí najednou

O tom, že žena zvládá více věcí najednou, se mluví poměrně často a každá zadaná žena by to jen potvrdila. Proč to nezvládají muži? Podle některých odborníků mají ženy mozek zapojený paralelně, zatímco muži sériově. Sestavují si určité plány a potřebují dostatek času a prostoru, aby byli schopni do něj nové vjemy – informace – zařadit.

Ženy jsou schopné zkoordinovat více věcí najednou. Skvělým příkladem je rozdíl mezi tím, když vaří muž a když vaří žena. Muž postupuje krok za krokem, žena zvládne více činností současně a její práce je také hotová mnohem dříve. Žena je zkrátka systematičtější.

Autor: Katka P.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat