Mužský a ženský mozek jsou rozdílné. Co je jinak? A jak se to projevuje?

Asi jste také zažili debaty o tom, jak se chová ženský mozek oproti mužskému. Co jde lépe ženám a co lépe zvládají muži? I když se oba mozky zdají identické, rozdíly tady opravdu jsou. Pojďme poodhalit některá tajemství mužského a ženského mozku!

Ženská logika

Muži rádi tento výraz používají, a to zejména v partnerských vztazích. Nic takového neexistuje, ale řadu věcí vnímají opravdu ženy jinak. Přímo v mozcích se nacházejí rozdíly, které, sarkasticky řečeno, činí původ mužů z Marsu a žen z Venuše. Jedno je jisté, ženský mozek je zhruba o 10 % menší než mozek mužský, ale to samo o sobě vůbec nic neznamená.

Vnímání barev

Ženy a muži vnímají barvy velmi odlišně. Pánové v zásadě vnímají pouze 3 druhy barev a z nich skládají celý obraz, ženy jsou vůči barvám mnohem vnímavější. Mužům se do paměti dobře vrývá barva černá, červená a modrá. Ženy naopak preferují barvy světlejší. Citlivost žen na barevné tóny pravděpodobně vychází už z pravěkého hospodaření, kdy ženy musely odlišit zralé a nezralé plody, případně již hnijící zásoby potravin.

Věčný boj kolem parkování auta

Snad každá žena vlastnící řidičský průkaz někdy slyšela uštěpačnou poznámku od svého partnera, kamaráda či otce ohledně parkování. A ve skutečnosti opravdu muži parkují lépe než ženy. Je to dáno rozdílností mozkových struktur – u mužů probíhá lépe koordinace mezi tím, co vidí, a samotnou akcí. Ženy jsou ale šikovnější na drobné práce spojené s rukama. Podle vědců mají ženy lépe uspořádané propojení mezi pravou a levou stranou (hemisférou) mozku.

Více věcí najednou?

Ženy zvládají víc věcí najednou. Muži ne. Podle odborníků mají ženy mozek takzvaně paralelní, zatímco muži sériový. Představit si to můžete stejně, jako při zapojení elektrických obvodů. Během jakékoli činnosti muž postupuje krok za krokem, zatímco žena zvládne víc věcí najednou a její práce je tak hotova mnohem dříve a je více systematická.

Co říci závěrem? Každé pohlaví je lepší v něčem jiném, možná i proto, a nejen kvůli rozmnožování, máme tendenci tvořit páry, kdy se muž a žena skvěle doplňují.

Autor: Martin Liška

#kvíz 1 / 1 | Kolik barev vnímají v zásadě muži?

Kolik barev vnímají v zásadě muži?

zavřít reklamu