Motivace, vůle, adrenalin

Můžeme říct, že to, co platí pro sportovní trénink a následný výkon v závodě, platí úplně stejně pro práci a výkon v zaměstnání. Zkusme se přidržet tohoto přirovnání a podívejme se na to, co vlastně výkon ovlivňuje. Je to motivace? Je to vůle? Nebo je to adrenalin?

Klid versus adrenalin

Dlouho si sportovní trenéři mysleli, že sportovec podá nejlepší výkon, pokud je v klidu. Postupně se ale ukazuje, že minimálně někteří sportovci potřebují být naopak pod tlakem. A někteří jsou někde v polovině obou krajních pólů.

Výkon

Sportovní i jakýkoli jiný výkon ovlivňuje řada faktorů – vytrénovanost (v zaměstnání pak zkušenosti a dovednosti), zdravotní stav, psychické a fyzické předpoklady, výživa a třeba i to, jak se zrovna vyspíte.

Ale hlavně ta hlava… přesněji řečeno psychický stav či mentální odolnost. Výzkumy udávají, že až 70% výkonu je o psychice!

Pro podání kvalitního výkonu jsou ale, samozřejmě, důležité všechny zmíněné faktory a je optimální, pokud jsou rovnoměrně zastoupeny.

Pokud máte tu výhodu, že vaše mysl je silná a odolná, absolutní úspěch vám sice nezaručí, ale můžete si být jistí, že nezklamete.

Úspěch

Někdo se sebou dokáže pracovat sám, jiný vyhledává motivační semináře, někdo preferuje individuální koučování. Vždy se doporučuje zaměřit se na práci s emocemi, myšlenkami a aktuálními psychickými stavy. Cílem je naučit se mít sám sebe pod kontrolou a umět v případě potřeby jednotlivé psychické aspekty regulovat. Pracuje se na sebepoznání a sebereflexi – učíte se sami sebe vnímat, sledujte, na co a jak reagujete, co vás jakým způsobem ovlivňuje.

A nakonec je potřeba zaměřit se na to, co můžete ovlivnit. A to jsou právě a jedině vaše myšlenky. Před důležitým výkonem byste měli být vyrovnaní, mít od sebe reálná očekávání, nepodceňovat se, ale ani se nepřeceňovat. Nebýt pasivní, ale vyvíjet na sebe příliš velký tlak je kontraproduktivní.

Motivace a vůle

Že hlava ovlivňuje i vůli a motivaci asi nikoho nepřekvapí. Teď jde o to, jak toho co nejlépe využít. Říká se, že „každý začátek je těžký“, zároveň ale každý začátek přináší něco nového, nové výzvy a podněty, což obrovsky zvyšuje motivaci. Ve chvíli, kdy se z „novinky“ stane rutina, motivace upadá a musí nastoupit vůle. Důležitou roli zde opět hraje nastavení splnitelných očekávání. A také určení si nějakého pevného cíle (který po dosažení můžete posunout či změnit). Vůli posílí vědomí, že když si to a to „protrpíte“, dosáhnete nějaké odměny. A odměnit se – na to nesmíte nikdy zapomenout, ne vždy přijde odměna či pochvala od ostatních.

Nároky práce a života vůbec se na vás hekticky hrnou a vy byste rádi využili všech dobrých rad, jak vše v pohodě zvládnout. Tak nezapomínejte – je to jen a jen ve vaší hlavě!

V tomto článku jsme se pokusili předat vám pár rad a tipů, jak zlepšit vaši výkonnost a odolnost. Nebojte se tedy alespoň pár z nich vyzkoušet v praxi.

 

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu