Mít ambice je prospěšné. Pomohou vám růst a být produktivní, a to nejen v práci, ale v životě jako takovém

Nejrůznější články na internetu nás často nabádají k tomu, abychom byli více ambiciózní. Když lidé chtějí být úspěšní nebo mít něco, po čem touží, říká se tomu ctižádost. Jinými slovy to může být sen, kterého chceme dosáhnout. Ambice má téměř každý z nás. I když ne všechny ambice jsou na dosah, lidé se jich přesto snaží dosáhnout.

Ambice dávají našemu životu větší smysl

Život je často tak trochu „o přežívání“, vystudovat vysokou školu, najít si práci, zaplatit nájem. Mít ambice znamená, že chcete něco víc nebo lepšího. Lepší život. Kromě toho vám ctižádostivost dává smysl života. Život se tak stává mnohem pestřejším. Protože toužíte po něčem, co skutečně chcete, život vám připadá hodnotnější a je mnohem barevnější. Navíc když těchto ambicí dosáhnete, máte pocit, že jste něco dokázali. Přináší vám to radost a naplnění. Máte tendenci být šťastnější. Vědomí, že pro něco žijete, vám přináší také naplnění.

Budete výkonnější

Když máte ambice, tvrdě na nich pracujete. Uděláte si na danou věc čas, ať se děje, co se děje. Se svým časem, energií a schopnostmi začnete nakládat efektivněji. Tím se stáváte produktivnějšími a získáváte schopnosti, jako je multitasking či time management, které vás činí efektivnějšími. To prospívá téměř všem oblastem vašeho života.

Jste odvážnější a více si věříte

Když jste ambiciózní, otupíte strach. Jelikož chcete dosáhnout svých ambicí za každou cenu, využíváte i odvahu, o které jste vlastně nevěděli, že ji máte. Díky této odvaze získáte větší důvěru ve své schopnosti a dovednosti. Ctižádostivost vám zajistí lepší kvalitu života. Učiní z vás cílevědomého člověka a je pravděpodobnější, že v budoucnu uspějete. Budete si jisti svými schopnostmi. V důsledku toho se zvýší vaše sebevědomí a šance na povýšení, nové příležitosti a uznání. Kromě toho budete lidi inspirovat. Ctižádostiví lidé mají často dobrou energii. Mají pozitivní vliv i na lidi kolem sebe. Být ambiciózní proto není nikdy na škodu.

Na co si dát pozor?

Není pochyb o tom, že ambice jsou pro váš život prospěšné. Jsou však případy, kdy negativně ovlivňují jiné věci. Může se stát, že se budete muset vzdát jedné věci ve prospěch jiné. Někdy musíte obětovat své duševní zdraví výměnou za produktivitu. Mezi nejčastější nevýhody přílišné ambicióznosti, na které je vhodné si dát pozor, patří:

  • malá pozornost vůči rodině a přátelům
  • přílišné zaměření se pouze na materialistické věci
  • závislost na produktivitě, stanete se workoholikem
  • příliš mnoho cílů
  • méně volného času
  • příliš velké ego
  • společenský tlak a stres

Zdroj: psychologytoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu