Mingles – spolu a přesto sami. Jak to funguje?

Single, ve vztahu nebo jak? Tento nový druh vztahu s názvem mingles dělá trochu rošádu ve vztazích. Jsou tito lidé spolu? Nebo jsou sami? Jak to mají? O čem je vůbec řeč? Znáte ty, kteří jsou single, tedy sami, ať už dobrovolně či z jiného důvodu. Single je pojem, který zdomácněl, a můžeme říci, že už je běžný. Jsou to ti, kteří jsou bez partnera, nejsou na něm finančně závislí, mají svou svobodu a možnost žít život tak, jak sami chtějí. Kdo jsou tihle mingles? Proč se na ně hodí spolu a přesto sami?

Odkud pochází výraz mingles?

Odkud se bere tento výraz? Je zkratkou slovního spojení z angličtiny married but single, tedy ženatý nebo vdaná, ale svobodný/á. Jak už zkratka napovídá, jde o páry, které jsou v manželském svazku (v poslední době nemusí nutně být jen manželi) a mají svou svobodu. Nejčastěji se to projevuje tak, že mají každý svou domácnost. Věří v principy věrnosti, nemusí nutně podvádět nebo žít v takzvaném „volném svazku“, jen si pouze chtějí chránit svůj vlastní prostor a život. Nechtějí sklouznout do stereotypu. Když chtějí být spolu, jsou spolu. Přespávají jeden u druhého, tráví spolu čas, jedou spolu na dovolenou, chatu nebo se setkávají s rodinou. Hlavní příčinu stereotypu vidí ve společném bydlení a domácnosti, proto se jí tak úzkostlivě vyhýbají.

Trend z Ameriky

Původ má tento styl života v USA či ve Velké Británii, postupně se však rozrůstá do dalších zemí. Japonci, Australané i Evropané. U nás tento trend zatím není až tak známý nebo uznávaný, ovšem pojem single také nebyl a v poslední době se nad tím takřka nikdo nepozastavuje. Tyto páry si váží vztahu, jsou spolu tehdy, kdy chtějí. Ženy tak nemají vedle sebe partnera, který jim přepíná večer co večer seriál na fotbal, nemusí sbírat rozházené oblečení, sklápět prkýnko na záchodě. Muži naopak nemusí v koupelně hledat krém na ruce mezi milionem kosmetických přípravků, nemusejí trpět samé polštářky, na pohovce i v posteli.

Nepřehlédněte: Může se okolí promítnout do sebevědomí člověka?

Souhlas obou

Souhlasit s tímto vztahem musejí opravdu oba dva, bez toho to nejde. Musí se na všem domluvit, protože mingle se člověk asi jen tak nestane, to prostě musíte v sobě mít. Je to podobné jako vztah na dálku. Některé páry to zvládají, jiným se to nelíbí a rozejdou se. Důležitá je důvěra a také absolutní věrnost. Nejde o jiný typ vztahu, v mnoha ohledech jsou podobné, jako klasické partnerské vztahy. Pouze a jen spolu nebydlí a rozdělují svůj čas na spolu nebo sami. V době, kdy jsou sami, se neohlíží po jiných, ale dělají to, co mají rádi – setkávají se s přáteli, s rodinou, chodí cvičit, na pivo, víno a podobně. Není to vztah, který je pro každého, ve chvíli, kdy přijdou děti, je potřeba vše promyslet. Ovšem pokud je to jedna z metod, jak se páry spolu nerozejdou kvůli „neshodám nebo nepřekonatelným rozdílům“ a oběma v páru to nevadí, proč ne?

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT