Méně znamená více. Ale dají se i přátelé vytřídit stejně jako šatník?

Minimalismus patří mezi nejpoužívanější slova současnosti. Nastala doba, kdy se věcí zbavujeme a chlubíme se tím, jak uspořádaný je náš šatník. A naše domovy vypadají jak z katalogu skandinávského bydlení. Proč tento způsob neaplikovat také na naše kamarády a „kamarády“.

Každý máme ve svém okolí někoho, s kým už si tolik nerozumíme, naše cesty se pomalu rozcházejí nebo se už dávno rozdělily a vídáme se jen ze slušnosti, soucitu nebo sentimentu. Staré oblečení vyhodíme s dobrým pocitem, jak naše skříň bude vzdušnější, ale rozejít se se starou kamarádkou nám připadá kruté.

Spolužáci ze střední školy

Krásným příkladem jsou spolužáci ze střední nebo dokonce základní školy. S posledním zvoněním se vaše cesty rozdělily a pokud máte nějakou takovou opravdovou kamarádku nebo kamaráda, je to téměř zázrak. A kolik lidí nám podobným způsobem projde životy? Kolegové v bývalé práci, spolužáci na vzdělávacích kurzech, cvičení, známí z dovolené a podobně. To nejsou přátelé, ale známí.

Někde se potkáte, chvíli si rozumíte, ale společných zájmů postupně ubývá a vy si píšete nebo voláte stále méně a méně. Jen si to představte, ty trapné výmluvy, když se vám nechce na kávu s bývalou kolegyní nebo na oslavu narozenin kamarádky vaší sestřenice…

Proč nezvládáme roztřídit přátele a známé

Když se rozejdete s partnerem nebo partnerkou, asi vás nenapadne, abyste mu/jí volali nebo psali. Možná občas – přání k narozeninám nebo svátku, případně komentář k nějakému příspěvku na facebooku. Proč toho nejsme schopní u ostatních? Přitom třídění přátel do jisté míry usnadňuje běh života, kdy se v souvislosti s prací či rodinou někteří přátelé a známí sami vzdálí až zcela vymizí, ale noví přátelé se mohou objevit.

Minimalismus v přátelství

Minimalismus znamená, že člověk nelpí na věcech a vztazích, které už nejsou užitečné nebo už nepřinášejí žádnou radost či spokojenost. I když hned nepoběžíte spálit všechny mosty, které vás s přáteli spojují, je dobré se alespoň zamyslet, kdo z vašich přátel stojí za to, abyste do vztahu investovali energii, s kým je vám dobře, kdo vás vyslechne a poradí či podpoří. Ujasněte si, co od přátelského vztahu vlastně očekáváte.

Přátelé se časem mění

Vaše přátelské vztahy se v průběhu života mohou měnit. Jiné nároky na přátelství máme během studia, během mateřství, při budování kariéry či ve stáří.

Zajímavé je, že i přátelé jsou naším zrcadlem a odrážejí to, jací si přejeme být my sami.

Pro vytřídění vztahů existuje jednoduché pravidlo. Je zcela zbytečné stýkat se s někým, kdo nás vysává, unavuje, shazuje a v jehož přítomnosti se necítíte být sami sebou. To je to důležité!

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu