Meditace: Jak si během pár chvil vyčistit hlavu?

O meditacích se toho napsalo také už mnoho. Začínali s ní buddhisté a jogíni, ale meditovat dnes není jen věc „alternativně žijících“, dnes už medituje kdekdo. Lidé v kanceláři, kteří toho mají hodně, vysoce postavení manažeři, vedoucí pracovníci, ale třeba také prodavačky v obchodě. Když je toho někdy hodně a potřebujete chvíli klidu, může být meditace jednou z dobrých možností. Nemusíte meditovat hodiny, není na to nic složitého, stačit vám bude pár minut, správná technika a můžete si pročistit hlavu, vydechnout a odpočinout tak, jako po hodinách relaxace.

Meditace pro všechny

Před několika lety tomu tak nebylo. Meditovali jen ti „divní lidé“ kteří chodili v dlouhém rouchu, bosí a snažili se všem hlásat, že jejich styl je ten nejlepší. Meditací se dostávali do tranzu, což pro mnoho lidí bylo nepředstavitelné a nebezpečné. Jako u všeho, co je nové a příliš to neznáme, se tyto informace nepotvrdily. Stačilo jen nastudovat meditaci, zjistit, že to není nic nebezpečného, ale naopak, že meditace umí pro tělo udělat mnoho pozitivního. A nemusíte mít speciální znalosti nebo dovednosti. I když si stále dost lidí myslí, že je to něco, co není pro ně, zkuste mít otevřenou mysl a meditaci alespoň vyzkoušet.

Proč to vyzkoušet?

Pro zklidnění a duševní pohodu. Stres se začíná přibližovat standardům a v mnoha pracovních nabídkách už je běžný požadavek na „odolnost vůči stresu“. Co to znamená? To si asi umí představit jen potenciální zaměstnavatelé. Ovšem v dnešní době si najít chvíli na sebe a své potřeby vypadá jako dobrá výzva. Meditace může být „návrat k sobě“, případně vám může pomoci s úzkostmi, depresemi, může pomoci otevřít mysl kreativitě, uklidní vás nebo jen pomůže s načerpáním energie. Jak, jako začátečníci, zkusit meditovat?

Neodbíhat od meditace

A neznamená to jen zvednout se, když vás děti volají, když se něco šustne ve vedlejší místnosti. Znamená to nemyslet během meditace na to, co uvařit k večeři, co budete dělat o víkendu nebo to, co ta Jaruna v práci říkala, že povýší tu novou, která je tam s bídou pár dní. Ne, meditaci se musíte věnovat, nemyslet na nic jiného. Mozek umí skvěle počítat, podporovat dýchaní a mezitím vymyslet, co bude celý týden k večeři.

Počítejte do deseti, přičemž jednička je nádech, dvojka výdech, trojka zase nádech a tak postupně do desítky. Poté nenásleduje jedenáctka, ale znovu počítáte od jedničky. Začíná vaše mysl počítat jedenáct, dvanáct? Pravděpodobně se plně nesoustředíte a to je potřeba změnit. Takže zpátky, počítat a nádech a výdech.

Kde meditovat?

Nemusíte mít speciální meditační místnost, nemusíte sedět v tureckém sedu a mít zavřené oči. Meditovat můžete také za chůze, vsedě, vleže. Oči mohou být zavřené, otevřené, ruce můžete mít v kapsách, volně položené. Záleží jen na vás. Na začátku se doporučuje klidná místnost a pohodlný posed (klidně i zkřížené nohy) a zavřené oči. Později, když budete v meditaci zběhlejší, můžete meditovat při procházce.

Nepřehlédněte: Proměňte vaše slabé stránky na silné.

Přehnaná očekávání

Začněte pomaličku, pět až deset minut denně vám postačí. A pozor, nemějte přehnaná očekávání, která vám následně mohou pokazit celou meditaci. Nečekejte, že po první meditaci vám bude najednou lépe, všechny negativní myšlenky rázem odplynou nebo třeba už nikdy nepocítíte deprese či úzkosti. Meditace chce cvik. Nastavte si budík, který vám oznámí konec meditace, a další den to zkuste znovu.

Hlavně pravidelně

Je jedno, jestli meditujete ráno, večer, během pauzy v práci nebo před spaním. Důležité je, najít si čas na meditaci. Každý den. Udělejte si z meditace váš každodenní rituál, podobně jako se každý den staráte o pleť, čistíte si zuby nebo třeba si večer u televize zacvičíte.

zdroj: autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu