Matka a vy – jak tento komplikovaný vztah utužit?

I když je nám matka tím nejbližším člověkem, v životě občas nastanou chvíle, které mohou připomínat spíš bitevní pole než láskyplnou atmosféru. Stát se může cokoliv, a i když to v jednu chvíli může být těžké – na každém vztahu se dá pracovat. Zvláště pak pokud se jedná o vztah mezi matkou a dcerou. Jak posílit pouto, když se začínáte odcizovat?

Nečekejte zázraky a naučte se chápat a podporovat

Každá můžete mít odlišný názor na život, na věci, které děláte nebo na to jak přemýšlíte. A to je normální. Ale rozhodně by rozdílné názory neměly být předmětem hádek a rozepří. Matka se může vyjádřit k tomu, jak mizerně vedete svůj život, že špatně vychováváte děti nebo, že máte partnera na baterky. To je, ale jen její názor, a pokud vy jste se sebou a svým životem spokojená – měla byste si za tím stát.

Nechte maminku, ať se vyjádří, ale neodporujte jí a nedovolte, aby vás to rozhádalo. Důležité je, že vy se máte ráda a víte, co děláte. Lásku člověk musí najít nejprve sám v sobě uvnitř. Pak vás ani uštěpačné poznámky od maminky nemohou rozházet. Možná tak pochopíte, že máma to vlastně myslí dobře a chce pro vás jen to nejlepší, i když svým svérázným způsobem.

Buďte spolu a komunikujte

Pokud cítíte, že jsou vaše vztahy napjaté, snažte se být co nejvíce pravidelně spolu. Zaveďte si něco jako pravidelné rituály. Domluvte se, že vy a matka zajdete jednou týdně na kafe, jednou za měsíc společně na kosmetiku nebo na večeři. Prostě cokoliv, co by vás mohlo spojovat a co byste si mohly obě dvě užít. Společný čas věnujte jen sobě a snažte se hodně mluvit. Ale jen tak aby to nevedlo k dalším výměnám názorů. Dokud nebudete vědět, že si skutečně jste schopné naslouchat, neměly byste se pouštět do závažných témat.

Nikdy neotvírejte staré rány

Co se už jednou stalo, nikdo zpět nevrátí. A toho se držte a zbytečně neotvírejte staré křivdy a problémy z minulosti. Tím, že jsme se už dříve s něčím vyrovnaly a šly dál jsme se přece někam posunuly. Nevracejte se tak zpátky – každá stará otevřená rána bude znovu bolet. A to by mohlo znovu rozpoutat něco – co nechcete. Snažte se tak soustředit jen na současnost a téma společných hovorů držte tímto směrem.

Trpělivost růže přináší – mezi ženami, i když jsou si tak blízké vzniknou konflikty lehce, ale chce to čas a všechno se spraví.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu