Máte strach z mluvení na veřejnosti? Nic není ztraceno

Bojíte se mluvit na veřejnosti? Rozhodně nejste sami. Tuto obavu s vámi odhadem sdílí velká část populace. Není asi těžké uhodnout, jak se to projevuje. Plno lidí při veřejném projevu cítí, že jim začne bušit srdce, dlaně se potí, žaludek mají jako na vodě a povrchní dech.

Ať se nám to líbí nebo ne, občas se této situaci nevyhneme nikdo. Plno ústních projevů je totiž spojeno, nejen s běžným životem, ale zejména s tím pracovním. Nemusí to být zrovna vystoupení na pódiu, ale i pouhá telekonference, pracovní schůzky, pohovory, studentské zkoušky, atd.

Čím to je, že se tolik lidí bojí hovořit před publikem?

Je to dáno špatnou zkušeností? Nebo jsou tito lidé obecně úzkostliví? Většinou jsou to jedinci, kteří mají pochybnosti sami o sobě a nevěří si. Mají nižší sebevědomí a do jisté míry se potýkají i s tím, že je znepokojuje, co si o nich druzí pomyslí.

Roli hraje dost faktorů, ale vypořádat se musíte se všemi. Ať už je to úzkost, která doprovází řadu projevů nebo jiná fobie, základní problémy je třeba řešit.

První radou je, že si představíte nějakou komickou situaci s osobami, které stojí před vámi. Strach potlačí také budování důvěry, poznávání publika a hladké zdolávání překážek, jakožto výzev.

Glossofobie – řešení

Odborně se pro řeč na veřejnosti, kdy prožíváte některé z výše jmenovaných příznaků, nazývá glossofobie. Někomu zkrátka a jasně na zklidnění nestačí pár hlubokých nádechů a jiné cvičení. Řeč na veřejnosti vyžaduje odhodlání a fakt, že upoutáte pozornost a váš hovor bude něčím zajímavým.

Spojení s publikem si zajistíte jasným a výstižným projevem. Existují i kurzy nebo koučování, které vám pomohou tyto potíže překonat. Je důležité, abyste se neprojevovali jako introverti a připravili si perfektní prezentaci, která diváky osloví.

Zdroj: britannica.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu