Martin Krček je chlapec, který přežil sám sebe … a dokáže toho mnohem víc!

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Martin z Kladna trpí takzvanou svalovou dystrofií Duchenne. Když byl chlapec ještě malý, rodiče se dozvěděli tragickou zprávu, že prý se jejich hoch dožije maximálně 20 let. Nikdo z rodiny to ovšem nevzdal a Martin se v lednu příštího roku dožije třicítky!


Světový den svalové dystrofie

Uplynulá sobota byla zasvěcena svalové dystrofii Duchenne. Světový den dystrofie Duchenne připadá na 7. září již od roku 2014 a cílem (nejen) tohoto připomínkového dne je zvýšení povědomí o nemoci, kterou v Česku trpí zhruba 250 lidí. Celosvětově si tuto diagnózu vyslechne každým rokem 20.000 dětí a jejich rodičů…

Podstatou nemoci je, že postiženým lidem se neobnovují svaly, a tak se z nich postupně stávají nehybné tělesné schránky. Stav pacientů se bohužel po celý jejich život jen zhoršuje.

Martin to dokázal!

Martin začal mít potíže ve svých 4 letech. Tehdy lékaři chybně diagnostikovali svalovou dystrofii Beckerova typu, při které svaly částečně regenerují. Nikoho tedy nepřekvapilo, že Martin ještě v 10ti letech jezdil na kole. Pak náhle musel na operaci achilovek a při ní se zjistilo, že naneštěstí trpí závažnější formou svalové dystrofie, než se původně předpokládalo. Při ní děti obvykle usedají na invalidní vozík už v 7 letech. Pro rodinu to byla velká rána. Martin na vozík definitivně usedl ve 12 letech…

Přes všechny překážky vysoká škola

O nemoci měla rodina informací jen málo, je opravdu nepříliš rozšířená, a tak museli překládat příručku z Ameriky. Přes všechna fakta se Martin s nemocí pral a stále v boji pokračuje. Ve škole mu vždy pomáhali kamarádi i učitelé, Martin se navíc učil výborně a nakonec ho, paradoxně, přijali na sportovní gymnázium! Odmaturoval skvěle a ve studiu pokračoval na ČVUT v oboru biomedicínské inženýrství.

Absolvování studia přineslo zdravotní potíže, a tak musel Martin ve 3. ročníku na JIP, protože mu zkolabovaly plíce. Školu nakonec nedokončil, ale jeho maminka i blízcí jsou na něj stále velice pyšní.

Smrt si vybírá svou daň

Od svého kolapsu prošel Martin změnou hodnot a začal si uvědomovat, jak důležité je prožít na plno každý den, každý okamžik. Někteří kamarádi už ho opustili, bylo jim třeba 17, 18, 20 let, když odešli. Martin to ale stále táhne dál, i ve svých 29 letech, a s kamarádem píší blog nevzdavejto.cz. Martin navíc napsal již druhou knihu!

Maminka ani Martin se snaží na smrt nemyslet. Máma se bojí, že jednou přeci jen nastane prázdno… Ví, že jednou to přijde, ale do té doby bude dělat všechno pro to, aby její syn mohl prožívat stejný život jako jeho vrstevníci.

Onemocnění Svalová dystrofie Duchennova typu

Jde o velmi vzácné genetické onemocnění, které způsobuje postupné oslabování svalů. Malé děti se jeví jako zdravé, jejich svaly však nemohou regenerovat, a postupem času jsou upoutány na invalidní vozík a prakticky se nemohou hýbat. Postižení se obvykle dožívají maximálně 20 let a po celou dobu jsou odkázáni na pomoc druhých. Na onemocnění neexistuje žádný lék ani rehabilitace.

Péče o děti se svalovou dystrofií jakéhokoli typu je velmi náročná, navíc ne každý je takový bojovník jako Martin. Přejeme vám, aby se vám podobná neštěstí vyhnula obloukem a Martinovi držíme pěsti do dalších let jeho života!

Autor: Vlastimil V.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ProÚspěch.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Na které škole Martin odmaturoval?

Na které škole Martin odmaturoval?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.