Lžou vám? Odhalte lháře podle řeči těla!

Nikdo není rád obětí lhářů. Ale jak rozpoznat, co je pravda a kde začíná smyšlená výmluva? Je to jednoduché. Stačí se na lháře pořádně zadívat. Na to, jak se tváří, jak drží ruce, jak se na vás dívají. Jejich řeč těla je prozradí sama.

Lháři kolem nás

Myslíte si, že lidé kolem vás říkají vždycky jenom pravdu? Výzkum bohužel tvrdí opak. Podle něj  jsou lži až 80 % toho, co od lidí kolem sebe slyšíte. Lidé zkrátka věří slovům a tomu, co slyší. Zkuste se zaměřit na řeč těla – ta by vám měla lháře úspěšně odhalit.

Až příště budete s někým mluvit a budete mít podezření, že vám neříká úplnou pravdu, zkuste se zaměřit na jeho dech. Člověk, který je klidný a uvolněný (tedy nelže) pohybuje při nádechu a výdechu břichem. Na druhou stranu lháři často při dýchání pohybuje pouze horní částí hrudníku. Další varovným znakem je, pokud při nadechování nafoukne tváře – tělo, které je pod stresem, se do sebe snaží dostat více kyslíku.

Mezi nejznámější poznávací znaky lhaní patří:

  • Zrudnutí v obličeji
  • Sahání si na nos
  • Mnutí si oka
  • Namířený prst

Jak lháře usvědčit?

Pečlivý pozorovatel, který si dá tu práci a zaměří se právě na řeč těla podezřelého, má větší šanci na to lháře odhalit než ostatní. Každopádně i způsob, jak dotyčný mluví a způsob, jakým mu budete pokládat otázky, může být důležitou pomůckou při usvědčování druhého z nepravdy.

Všimli jste si, že se dotyčný vyhýbá tomu, aby se ve větě přímo označil? Pokud se snaží nepoužívat slova „já“ a „mě“, je pravděpodobné, že se snaží přímo nelhat, ale nechat vás u špatné domněnky.  Další ověřenou metodou je opakování otázky. Máte podezření na konkrétní lež? Zkuste pohádkové číslo tři. Zeptejte se po druhé a po nějaké chvíli zase. Pak se většinou dočkáte pravdy

Mějte ale na paměti, že tyto znaky nemusí nutně znamenat lež. Jde základně o projev toho, že druhý člověk není uvolněný a necítí se dobře (což lež často doprovází). Může to tak být i projev studu nebo nízkého sebevědomí.

 

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu