Které triky vám zaručeně pomohou uspět u pracovního pohovoru?

Schopnost správně se prezentovat je důležitá dovednost, zejména při přijímacím pohovoru. Důvodem je, že náboroví pracovníci neberou v úvahu pouze vaši profesionalitu a zkušenosti, ale také vaši úroveň důvěry, jak komunikujete a mnoho dalších věcí. Kromě vašich dovedností však existují i některé psychologické techniky, které vám mohou pomoci rychleji a snáze získat práci vašich snů.

Snažte se vyhýbat pohovorům v pátek a v pondělí

Psychologové a zkušení náboráři našli ideální čas na pracovní pohovor: úterý od 10:00 do 15:00. V tento den a v tuto dobu máte největší šanci udělat na svého zaměstnavatele skvělý dojem.

Pondělí je obtížný den pro každého a personální oddělení není výjimkou. V pátek každý myslí na víkend. Čas, který můžete využít ve svůj prospěch, je tedy uprostřed týdne, pokud to není příliš brzy ráno.

Pozor na odhalené nohy

Barva vašeho oblečení má velký vliv na to, jak vás vnímají ostatní lidé. Například pokud máte na sobě modrý nebo hnědý oblek, znamená to, že jste vážným kandidátem. Jedinou barvou, která automaticky jednomyslně odpuzuje zaměstnavatele, je oranžová. Ale barva není jediná věc, kterou byste měli mít na paměti.

Nezapomeňte na punčocháče. Průzkumy ukazují, že malý detail, jako je tento, je ve skutečnosti obrovský. Ženy s odhalenýma nohama na pracovních pohovorech jsou považovány za lehkovážné.

Existují slova, která byste nikdy neměli říkat

Některá slova jsou pro zaměstnavatele jako rudé prapory. Psychologové dokonce provedli speciální studii a zjistili, že slova jako „líbí se mi“ a váhání významně snižují šance na nalezení zaměstnání.

Toto pravidlo však funguje, pouze pokud je váš náborář starší než 30-40 let. Mladší hledači jsou méně vybíraví ohledně slovní zásoby, kterou používáte.

Vyhněte se širokému úsměvu

Náboráři nemají rádi lidi, kteří mají velmi široký úsměv. A není to tak, že jsou zamračení, je to čistě psychologické. Osoba, která se příliš často usmívá, je  považována za méně vážnou.

Jediným druhem práce, kde má široký úsměv výhodu, je práce s lidmi (například v prodeji). Ve všech ostatních oblastech chtějí náboráři mít osobu s vážnou tváří.

foto: pixabay

Chytrý trik při odpovídání na otázky ze životopisu

Ve velkých společnostech musí náboráři absolvovat spoustu pracovních pohovorů a všichni jsou stejní. Budoucí zaměstnanci odpovídají na otázky, které očekávají, že slyší, takže pohovor bude nakonec příliš plynulý a dokonalý. Nakonec jsou všichni uchazeči o zaměstnání v očích náborářů naprosto stejní. 

Prolomte monotónnost a řekněte: „Dovolte mi, abych vám řekl něco, co není v mém životpise.“ Tato fráze zaskočí náboráře a přiměje vás vidět vás ve zcela jiném světle.

Speciální technika mluvení vám přinese určitá privilegia

Všichni mají rádi, když je někdo pozorně poslouchá. Náboráři nejsou výjimkou. Psychologové doporučují používat techniku zvanou reflexní poslech. Jedná se o komunikační strategii, která se skládá ze 3 kroků: opakování, souhlas a přidání. Nemůžete jen poslouchat a kývnout, musíte dát člověku vědět, že jste pochopili informace.

Výsledek ovlivňuje také to, co děláte při čekání na pracovní pohovor

Během pracovního pohovoru záleží na každé maličkosti: jste sledováni, i když čekáte na zahájení pohovoru. Odborní náboráři nedoporučují telefonovat ani pít kávu. Nemáte tušení, kdy se váš náborář objeví.

Je lepší mít volnou pravou ruku, aby bylo možné reagovat na stisk ruky. Při čekání si můžete trochu popovídat se sekretářkou nebo si přečíst nějaké časopisy.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu