Konec přesčasů! Stihněte práci v pracovní době

(zdroj: pixabay.com)

Sedíte v práci do večera a samy? Ostatní již odešli domů a vy máte pocit, že jste neudělali vše, co bylo třeba? Nestačí vám vytyčená pracovní doba a nevíte co dřív? Udělejme si revizi toho, kde nejvíce ztrácí drahocenný čas!

  1. Nesoustředíte se

Sedíte u stolu a neustále vás něco rozptyluje? Sdílíte kancelář s neustále mluvícím kolegou, který se vám v kostce snaží přeříkat jeho celý víkend? Mobil neustále hlásí notifikace a nové soukromé maily? Pak tedy opravdu nemáte šanci se plně soustředit na svou práci. Je na čase taktně kolegu umlčet, omezit režim mobilu a plně se začít soustředit. Čas vám přestane utíkat mezi prsty!

  1. Neumíte říct, že toho je jednoduše moc
Děláte práci za kolegu, který je dlouhodobě nemocný a nestíháte novou náplň zkombinovat s vaší? Mlčíte a hrnete to před sebou? Zkuste se ozvat! Umění delegovat i ostatní vám odlehčí na bedrech. Buďte trpělivý s vysvětlením, co konkrétně potřebujete, aby udělali jiní a půl je hotovo. Pokud vypadáte, že práci stíháte, nikdo nebude ochotný vám pomoci. Jasně vedoucímu řekněte, co přesně vás kolik času stojí, a navrhněte vlastní řešení.

  1. Snažíte se pracovat na 100% a nevypustíte

Snažíte si udržet nejvyšší pracovní tempo celý den. Chyba. Dělejte si krátké přestávky, třeba každou hodinu. I pár minut protáhnutí se na chodbě dokáže nakopnout. Vyvětrejte si kancelář, dojděte se občerstvit do kuchyňky, zacvičte si. Protáhnete se, zhluboka dýchejte. Koukněte, jaké bude počasí
o víkendu, po pár minutách opět pokračujte v rozdělané práci. S načerpanou energií půjde práce zase snadněji.

  1. Neplánujete

Chaos není pro všechny. Nejde ruku v ruce s efektivitou. Snažte si rozplánovat den. Uvidíte pak jasněji, zda některá schůzka nejde sjednat efektivněji v jiný čas. Než odejdete domů, vyšetřete si chvilku
a naplánujte si i další pracovní den. Budete mít pak přehled, co všechno musíte stihnout. Pomůže
i přehledný seznam uzávěrek, schůzek, porad.  Důležitost jednotlivých úkonů můžete rozřadit i podle barev. Pokud je to možné nejobtížnější úkoly si nechávejte na ráno, dokud máte plno energie a váš mozek není unaven, nebo zahlcen informacemi za celý den.

  1. Pohlcuje vás vlastní stůl
Při pohledu na vaši pracovní plochu, se vám obracejí oči v sloup? Je snadné spočítat, kolik hrnků kávy jste za den měli a štos papírů dosahuje rozměrů mrakodrapu? Ukliďte si stůl a vyčistíte i mysl. V nepořádku se špatně soustředí. Uvidíte, že čím přehlednější stůl, tím práce bude odsýpat.

  1. Prosedíte hodiny a hodiny na poradách

Víc hlav víc ví – porady, které se táhnou celé hodiny. Ano, je lepší se sejít, než si psát dlouhé maily. Ale
i porady musí být krátké a výstižné. Pokud tomu tak není, zkraťte je, co to jde (případně to navrhněte vedoucímu). Nekonečné porady jsou ztráta času pro celou firmu.  Hospodaření s časem je to nejpodstatnější, co je třeba mít pod kontrolou.

  1. Nemáte motivaci

Připomínejte si pozitiva. Občas je třeba se zastavit a říct si, které věci mě v práci těší. Vysoký plat, skvělý kolektiv, zábavná náplň. Pokud do zaměstnání půjdete optimističtí, práce se nepotáhne hodiny a pokud nastane problém, bude snadnější ho vyřešit.  Rekapitulace pozitiv a motivování sebe samotného přináší vždy ovoce.

Tak výdech a nádech. Neodkládejte změny a z práce budete chodit včas.

Autor: Martin Liška

Mohlo by Vás zajímat​