Komplimenty a pochvaly – jak je dát a přijmout?

Přijde vám o dost jednodušší někoho pochválit, říct, že vypadá dobře v té sukni, tričku, jeho práce je dobrá, sluší mu to, je milý, hodný nebo se mu povedlo v práci uspět? Pochvaly dělají druhým dobře, je to jakýsi druh ocenění. Pochválit druhého vás nic nestojí, často to říkáte upřímně, tak proč je tak těžké kompliment přijmout? Když vám někdo řekne, že vám to sluší, začnete automaticky přemýšlet nad tím, proč to říká, zda má pravdu, jestli to nedělá ze zištného důvodu nebo vás chce na něčem nachytat. Proč je tak těžké přijmout pochvalu? Nemusíte o sobě pořád pochybovat, naopak! Naučte se přijímat komplimenty a také vědět, kdy se hodí pochválit druhé!

Pochvala umí pomoci

Podobně jako úsměv. Stačí přijít na schůzku s úsměvem, přidat kompliment ve chvíli, kdy se to hodí a ihned si můžete druhé naladit na svou notu. Když druhého pochválíte, pocítí k vám větší sympatie, což vyvolá pozitivní pocity, které si s vámi poté spojí. Dobrá pochvala vám tak může otevřít řadu dveří a to rychleji, než byste čekali. Lidé touží po ocenění, po úspěchu, po pochvale, ale zároveň ji neumí přijmout a často přemýšlí, zda je to skutečně pravda. Jak pochvalu dát a přijmout ji?

Jak pochválit druhé?

Buďte konkrétní!

Komplimenty jsou uvěřitelné, pokud jsou takzvaně šité na míru dané osobě. Neříkejte, že má dotyčný hezké tričko, účes, odvedl dobrou práci. Vše je obecné a ne každého to potěší. Často lidé nepřijmou pochvalu, protože je řečena moc obecně. Trefte se s pochvalou do černého! Máš hezkou halenku, červená podtrhne tvou barvu očí, pěkný účes, sluší ti kratší sestřih, dobrá práce, líbí se mi, jak jsi zpracovala grafy. To jsou ty správné pochvaly!

Neoceňujte jen povrch

Spousta lidí oceňuje to, co druzí na sobě mají, jaký mají účes, líčení, pleť a podobně. Ocenit to, co je uvnitř je těžší. Znamená to, že s daným člověkem musíte strávit nějakou dobu, poznat ho. Říct jsi velmi milý člověk, který neváhá pomoci druhým nebo třeba ocenit upřímnost, kterou se druhý pyšní je mnohem lepší a lidé si toho budou dlouho vážit.

Jak přijmout pochvalu?

Něco za něco?

Když vám druhý řekne nějakou tu pochvalu, automaticky to nemusí znamenat pokyn pro vás, že musíte také druhého ocenit. Věta, tobě to sluší, máš hezký účes, automaticky nemusí vyvolat reakci tobě taky. Když vás někdo pochválí, nenuťte se do komplimentů jen proto, že se to očekává. Srdečně za pochvalu poděkujte a přidejte úsměv.

Zaměřte se na výraz

I když pusa říká něco, tělo vám naznačuje něco jiného? Zaměřte se na to, jak se cítíte. Musí to začít přímo u vás, jinak vás mohou chválit od rána do večera, ale nedostane se to kýženého efektu. Sebevědomí, sebejistota, uvědomění sebe sama, mít se rád/a. To jsou věci, na kterých je třeba pracovat. Když o sobě smýšlíte dobře, pak je jednodušší přijmout pochvalu.

Nepřehlédněte: Mileniálové a vztahy – jak to s nimi je?

Zaměřte se na radost

Ihned poté, co váš mozek obdrží kompliment, začne automaticky pracovat a to na plné obrátky. Začne pochybovat. Budete cupovat sebe sama, začnete přemýšlet, co je špatně, proč to tak je. Také to tak máte? Zapamatujte si tento moment a přemýšlejte, proč to děláte. Proč se tak chcete cítit, proč váš mozek automaticky zabředává do toho špatného? Čím dřív uvěříte tomu, že kompliment je oprávněný a zasloužený, tím dřív vám udělá radost a vyvolá hezké pocity. A o tom přece komplimenty jsou, ne?

Autor: Zuzana Žáková
ZAVŘÍT