Klesli jste na samotné dno? Toto jsou věci, kterými se nesmíte pořád dokola trestat

Už jste někdy klesli až na samotné dno? Každý z nás jej může vnímat trochu jinak. Za dno můžeme považovat stav naší mysli, která má pocit, že právě v tuhle chvíli nám nemůže být hůř, nežli nám vůbec je.

Ať už ono pomyslné dno pro každého z nás znamená něco trochu jiného a odlišného, klesnout na něj můžeme úplně všichni. Bez výjimky. Možná máte pocit, že na onom dně jste právě teď. Vaše mysl se nedokáže soustředit na nic pozitivního a vy na svět hledíte v těch nejčernějších barvách.

Máte pocit, že horší už to být nemůže a přestáváte věřit, že by to někdy mohlo být lepší. A čím více o tom sami sebe přesvědčujete, tím více tomu začínáte věřit a tím hlouběji se propadáte.

Jste na dně? Pak tohle nedělejte!

Na dno můžeme klesnout z jakéhokoli důvodu. Pro někoho to může být nezdar v zaměstnání. Pro jiného zase neúspěch ve vztahu. Zkrátka každého z nás může na kolena a temné dno srazit cokoli. Pokud máte pocit, že jste na dně, pak jsou následující řádky určené právě vám. Prozradíme vám v nich, jakými věcmi byste v takové chvíli neměli sami sebe trestat.

Minulost nechte minulostí!

Co se stalo, stalo se. Každý z nás má za sebou určitou minulost, která tam sice pořád bude, protože ji nelze změnit, ale není na místě ji neustále vytahovat. Pakliže se nacházíte ve složité životní situaci a sami sebe neustále drásáte tím, že vytahujete věci, které se dávno staly, pak sami sobě jen škodíte. A hodně.

Nemá cenu se pořád hrabat v minulosti a ptát se „coby, kdyby…“ a přemýšlet nad možnými scénáři. Jste-li na dně, zaměřte se na cestu vzhůru – tedy na přítomnost a budoucnost. Minulost nechte spát.

Nečekejte, až se věci sami zlepší. Zlepšete je sami!

Dostali jste se na dno a nyní čekáte, až se situace sama od sebe zlepší? Inu to byste se také nemuseli dočkat vůbec! Ne nadarmo se říká „každý svého štěstí strůjcem“ a vy byste na to měli myslet, až vás zase přepadne touha nechat věci tak, jak jsou a čekat, až se nějakým zázračným způsobem jakoby mávnutím kouzelného proutku dají do pohybu a zlepší se. Pokud je totiž do pohybu nedáte vy sami a vy sami se nepokusíte věci změnit, samy od sebe se nikdy nezlepší.

Nedělejte, že se nic nestalo. Postavte se k tomu čelem!

Když se dostanete na dno, to nejhorší, co sami sobě můžete udělat, je předstírat, že se vlastně nic nestalo. Předstírat to před druhými je jedna věc, daleko horší ale je, když se tyhle nesmysly snažíte namluvit sami sobě.

Tak dlouho si je namlouváte, až jim vlastně začnete věřit a to rozhodně není rozumné řešení. Nesnažte se schovávat před pravdou a skutečností a místo toho se k věcem postavte čelem. Lži, které přehlížíte, totiž nepřestanou existovat – pořád tam budou. A tím se z místa opravdu nehnete.

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT