Když žena vydělává více peněz než muž. Je to pro něj potupa?

Dnes už neplatí, že muž musí vydělávat víc jak žena, ba naopak. Ženy se stávají mnohem více soběstačnými. Jak to ale funguje v manželství? Jak zvládnout mužskou ješitnost?

Berte věci tak, jak jsou – neohlížejte se zpět

Ačkoliv se doba vyvíjí kupředu, stále mnoho lidí má zažitý příklad, kdy finance má na starosti muž, zatímco žena se starala o domácnost a děti. Jenže dnešní doba nabízí širokou škálu možností jak pro muže, tak i pro ženy.

Jste na to dva

Nejdůležitější postoj, který si pár v této situaci musí udržet, je, že na financování rodiny není jeden, ale jsou na to dva. Skutečný problém nejsou finance, ale pracovní vytížení, kdy pracující žena musí k tomu všemu stihnout celou domácnost a děti.

Pracujte společně na tom, co je třeba každý týden udělat, abyste věci v domácnosti hladce běžely a děti byly obstarané a šťastné. Dostaňte se za hranice toho, co by si každý z vás měl myslet, aby dělal ten druhý, a zaměřte se na to, jak oba dosáhnete všeho, co je spravedlivé pro oba.

Neporovnávejte výši platu

Nezáleží na tom, zda jeden z partnerů vydělá měsíčně 40 tisíc a druhý 15 tisíc. Oba pracujete a oba v práci trávíte každý týden průměrně 40 hodin týdně, abyste si na konci měsíce mohli vyzvednout svou zaslouženou výplatu.

Mluvte o tom

Jakmile začnete oba pracovat, musíte si stanovit jasná pravidla. Nemůžete totiž předpokládat, že rozdělení domácích prací, peněz a péče o děti bude fungovat samo o sobě. Tyto diskuse jsou plné emocí, protože každý partner má v sobě podvědomě daný vzor funkcí v rodině – otec vydělává, matka je v domácnosti. A právě proto se diskuse často mezi partnery zvrtne tak, že si začnou leccos vyčítat. Partneři musí být přátelé, kteří poskytují pohodlí a podporu pro členy domácnosti.

O financích rozhodujte spolu

Páry spolu musí mluvit o tom, kam investují peníze, jaké jsou výdaje a jak s penězi naloží. Cílem je, abyste se shodli a společně souhlasili. A pak je už jedno, zda budete mít účet společný, nebo každý svůj.

Je opravdu velmi smutné, když problémy s penězi narušují kvalitní a pevný vztah. Rozhodně se nestyďte vyhledat odbornou pomoc dřív, než bude pozdě.

Autor: Bára Králová
Tagy: , , ,
zavřít reklamu