Když vám stud kazí život

Možná se tím trápíte taky. Bojíte se oslovit člověka, který je vám sympatický, v práci svůj názor nikdy neřeknete nahlas… zkrátka se stydíte. Na studu není nic špatného, ale může vám život komplikovat a bránit vám v rozletu. Dá se to změnit?

Odhoďte zábrany!

Netýká se to pouze kariérního postupu, ale je to typický případ. Například v práci dostanete za úkol přípravu semináře. Plánování a organizace jsou vaší silnou stránkou, ale když máte svou představu odprezentovat vedení, brání vám v tom jakési vnitřní sevření. Ve snaze vyhnout se nepříjemným pocitům pošlete za sebe na prezentaci někoho jiného, no a on sklidí patřičný úspěch, který by ve skutečnosti měl patřit vám.

Rady na změnu

Někdo se v kritických chvílích vědomě uklidňuje větami typu: „Nic se přeci neděje.“, „Nemám žádný velký problém.“ Jenže mnohdy to, bohužel nezabírá. „fígl“ spočívá v tom, dostat své projevy více pod vědomou kontrolu. Pokud si je dokážete záměrně navodit (a to dokážete), pak byste se jich – stejně záměrně – měli umět také zbavit.

A když ne, je potřeba si říct, že se vám situace samy o sobě nedějí, ale vy jste se rozhodli je takové mít. To nezní moc pozitivně, že? Povzbuzením by pro vás ale mělo být to, že lidé nejsou zaujati vámi, ale sami sebou – tím jak budou na své okolí působit oni. Takže není třeba mít strach.

Důležité je zdravé sebevědomí

Na závěr si zopakujeme to nejdůležitější. Pokud se chcete změnit, chce to určitě postupné osmělování se. Začněte tam, kde se cítíte bezpečně a s aktivitami, které relativně snadno zvládáte. A pokud máte mezi svými přáteli či známými nějakou „spřízněnou duši“, využijte ji. Podpoří vás a poskytne vám zpětnou vazbu.

Ačkoli ve světě plném „dravců“ může být vaše stydlivost něčím přitažlivým, my jsme se snažili dát vám rady, jak se stydlivosti zbavit. Ideální by byla vyvážená kombinace stydlivosti a dravosti, můžete ji zkusit pomocí našich tipů najít.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu