Kdo riskuje víc, muži nebo ženy? Odpověď je jen zdánlivě tak zřejmá. Co na to říkají vědci

Katie Moritz zjistila, že muži jsou opravdu k riskování náchylnější než ženy. Jenže zjistila také to, že podle vědců riskování jako takové souvisí především s tím, jak pojem „riziko“ definujeme. Předchozí nálezy mohly být totiž zamlženy předpojatostí k riskování, které je určováno maskulinními termíny.

Není risk jako risk

Psychologové na University of Exeter a University of Melbourne došli k závěru, že pokud jsou příležitosti k riskování neutralizovány, aby nebyly stereotypně mužské, muži i ženy jsou stejně náchylní k riskování. Porovnání starých způsobů měření rizika s novými dokázalo, že ve skutečnosti mohou být ženy v závislosti na situaci mnohem víc těmi, kdo podstupuje riziko.

Je riskování žen přehlíženo?

Anketa: Co si myslíte vy? Kdo riskuje více?
Celkem hlasů: 136

Hrajete hazardní hry? Jezdíte na motocyklu bez přilby? Slézáte Everest? Aspirujete na nejvyšší pozici ve velké společnosti? „Když si lidé představí, že někdo riskuje, představí si riziko spojené s vysokými sázkami v pokeru, s pozicí ambiciózního generálního ředitele nebo někoho, kdo překračuje Grand Canyon po laně. Je ale pravděpodobné, že osoba, kterou si představí, bude muž, “ řekla Thekla Morgenroth, vědecká pracovnice na University of Exeter.

Mužský svět

„Jinými slovy, v naší kultuře je riziko silně spojeno s maskulinitou. A náš výzkum ukazuje, že to také ovlivňuje to, jak vědci riziko měří,“ dodává Thekla Morgenroth. Měřením podle stereotypně mužských činností došlo k tomu, že vědci při minulých výzkumech mylně zjistili, že muži jsou náchylnější k podstupování rizika než ženy. Přesně tak, jak to posiluje kulturní předpoklady o riziku.

Konec zaujatosti?

Morgenrothův tým vymyslel nové otázky o riziku, které neutralizovaly a zvrátily tradičně maskulinní zaujatost. Z neutrálního pohledu na činnosti, jako je jízda na koni, velké nákupy či vaření technicky komplikovaného jídla, jsou na tom ženy s přijímáním rizika stejně jako muži. Muži jsou ochotnější riskovat, když se jedná o tradičně mužské záležitosti. Jenže ženy jsou neustále vystaveny mnoha rizikům. A s mnohem větší pravděpodobností například věnují své ledviny členům rodiny.

Proč na tom záleží

Vnímaná averze žen vůči riskování byla proti nim použita v situacích na pracovišti, což je znevýhodňuje v možnosti dosáhnout důležitých rolí v organizacích a stejných mezd. Kulturně podmíněné rozdíly mezi zaměstnanci mužského a ženského pohlaví byly jedním z hlavních bodů zaměstnanecké politiky bývalého inženýra společnosti Google Jamese Damora. V jeho očích jsou ženy z biologického hlediska prostě nevhodné pro kariéru v technických oborech.

Předpoklad, že ženy se zkrátka nedokážou vyrovnat s rizikem, se často používá k ospravedlnění přetrvávající genderové nerovnosti, jako je rozdíl v odměňování žen a mužů a nedostatečné zastoupení žen v politice a vedoucích funkcích. A to jsme v 21. století!

Autor: Karel Mareš
ZAVŘÍT