Karanténní únava: Fenomén 21. století, který může postihnout každého z nás

Je to již více než rok, kdy celý svět postihla pandemie nemoci Covid-19. Každá země, společnost, rodina, ale i jednotlivci se s nastalou situací vyrovnávají po svém. Odborníci si netroufají odhadnout, kdy se naše životy vrátí do normálu a stále více lidí pociťuje únavu, která nijak nesouvisí s prací nebo těžkou fyzickou zátěží.

Je to z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že všichni v životě zažíváme tolik změn a nepředvídatelnosti. Mnoho lidí cítí úzkost, zvláště pokud mají finanční potíže. Zvláštní nároky na zvládnutí každodenních úkolů, kdy rodiče mají najednou pracovat z domova a současně vzdělávat své děti, přispívají k vyčerpání mnoha lidí. Toto vyčerpání je stále více známé pod pojmem „karanténní únava“.

Lidé se s nastalou situací vyrovnávají odlišně

I když existují určité společné rysy způsobu, jakým lidé reagují na pandemii, individuální pocity se mohou lišit. Existují situace, které jsou si obecně podobné, a další reakce závisí na jedinečných životních zkušenostech každého člověka.

Například mnoho lidí, kteří pracují z domova u počítače, hlásí únavu a namáhání očí. Dokonce i lidé, kteří by se neidentifikovali jako extroverti, hlásí, že jim chybí příležitost fyzicky být s přáteli, rodinou a spolupracovníky.

Zatímco telefonní hovory a videochaty poskytují tolik potřebnou společenský kontakt, tyto zdánlivě paradoxní interakce – socializující se a sociálně se distancující – nevyplňují prázdnotu mnoha lidí.

Pandemie lidem ztěžuje dosažení optimální úrovně stimulace. Lidé potřebují určitou úroveň stimulace, aby byli co nejefektivnější. Substimulace vede ke snížení motivace.

Existuje neustálý příliv informací a nejistoty a to je stále více únavné.

Vytvoření rutiny

Vzhledem k narušení uklidňující rutiny každodenního života většina odborníků navrhuje vytvoření nových rutin.

Fyzická zdatnost je něco, co by mohlo padnout na vedlejší kolej se zavřenými tělocvičnami a lidmi doma.

Mnoho lidí necvičí, takže je velmi snadné podlehnout sedavému životnímu stylu. To vede k nespavosti, což přispívá k únavě během dne.

V boji proti tomu dodržujte nějaký druh rutiny nebo harmonogramu, i když to není tak rigidní jako před pandemií.

V této nové éře videochatů jsou široce dostupné kurzy virtuálních cvičení a online tréninků. Choďte dostatečně ven během denního světla.

Vyhněte se nezdravému opíjení. Od okamžiku, kdy přišla pandemie Covid-19, množství nákupů alkoholu dramaticky vzrostlo. Je možné, že lidé prostě nechodí do barů nebo restaurací, ale existují značné obavy, že se někteří lidé během této doby obracejí k alkoholu nebo jiným drogám, aby zvládli „karanténní únavu“.

Je také důležité najít si čas pro sebe. Lidé jsou společenská stvoření, ale mnoho se jich ocitlo v domácnostech, které jsou plné ostaních členů rodiny.

Je důležité si uvědomit, že lidé jsou odolní a že máme schopnost překonat těžké časy. Sociální distancování nám poskytuje nové příležitosti být kreativní a pracovat odlišně.

Zdroj: healthline.com

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu