Je multitasking užitečný nebo je to cesta do pekel?

Nadání či přirozený talent pro multitasking nebo-li dělání více více činností najednou je často přisuzovaný ženám a není výjimkou, že se tak stávají terčem obdivu. Ovšem jedná se jen o velmi rozšířený mýtus, kterých je kolem multitaskingu více. Máte na pc v kanceláři rozepsané dva emaily, rozepsaný dokument, rozečtenou zprávu od dodavatele či vedení a do toho ještě stíháte sledovat sociální sítě? Doma máte na půl posekanou zahradu, do toho odběhnete zalévat, když si vzpomenete, že není nic připraveného k večeři a pračka již nejspíše doprala a prádlo je potřeba pověsit? Chválíte se, jak jste skvělí, jak vše zvládáte? Věřte, že nezvládáte.

Při multitaskingu klesá kvalita vaší práce

Specialisté z University of Sussex ve Spojeném království provedli výzkum, který potvrdil, že konání více věcí najednou snižuje efektivnost konaných činností a poškozuje část mozku v cingulární kůře, která je důležitá pro váš úspěch a kariéru. Pokud píšete pracovní email při sledování šéfa na poradě, nikdy nebude tak profesionálně napsaný jako v situaci, kdy se věnujete pouze psaní emailu. Výzkumy dokonce naznačují, že se ve výsledku děláte vše nejen hůře, ale také mnohem pomaleji. Pokud máte sklony utíkat od rozdělané práce k jiné a zase se k ní vracet, snažte se tohoto zlozvyku zbavit a uvidíte, že za vámi zůstane více a kvalitnější práce.

Multitaskingem k nižšímu IQ

Šli jste někdy do práce pro proflámované noci? Vaše práce nestála za nic a kdyby ji dělalo malé dítě, efekt by byl stejný? Podle průzkumu takové pracovní výkony podávají lidé, kteří tíhnou k multitaskingu. Mozek je výkonný stejně jako pro prohýřelé noci nebo vykouření marihuanové cigarety a pracovní výkon se sníží na úroveň osmiletého dítěte, které nerozpozná důležité informace od nepodstatných a neumí je správně a rychle roztřídit.

Autor: Martin Liška
zavřít reklamu