Jaké plány má Mark Zuckerberg pro další desetiletí?

Sám Mark Zuckerberg se nebojí říct, co má právě na srdci. Před časem se vytasil s prohlášením, že v následující dekádě nechce být milován, ale spíše pochopen. Hlavním cílem pro dalších 10 let je tak obnovení důvěry uživatelů v jeho sociální sítě, zejména Facebook. Ten dostává neustále rány zprava i zleva, ať už se jedná o témata ochrany osobních údajů, úniku citlivých dat nebo dokonce zakázání tvorby účtů nezletilým osobám.

Zuckerberg svůj boj nevzdává

Vzdávat boj ještě před samotným poměřením zbraní pochopitelně není styl tohoto úspěšného podnikatele a programátora. Sám se nechal slyšet, že bude do poslední chvíle bojovat o opětovné zvýšení popularity jeho společností, které byly v poslední době poznamenány mnoha osobními skandály a mylnými informaci. Veřejnost má bohužel tu vlastnost, že daleko raději věří neobjektivním novinářům píšícím plátky do populárních bulvárních novin, než aby se na celou problematiku podívala s nadhledem a udělala si vlastní názor.

Být populární však není jednoduché

Popularita však rozhodně není vším. A zrovna Mark Zuckerberg není typem člověka, který by se vyžíval v honosných a divokých oslavách s alkoholem a lehkými děvami. Samozřejmě, že se snaží neustále komunikovat s podřízenými a řídit své společnosti tím správným směrem, avšak to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jakmile totiž zapomenete byť jen na jednoho nespokojeného zákazníka, okamžitě se celá aféra obrátí proti vám.

Někteří si stěžují na cílenou reklamu

Někteří uživatelé Facebooku si samozřejmě stěžují na cílenou reklamu. Je pravdou, že propagace třetích stran si na této sociální síti zaslouží ještě trochu vyladění. I proto se Zuckerberg s týmem vývojářů snažil vytvořit zcela nový model pracující na základě osobních preferencí uživatelů. Pokud vám reklama nevadí, bude se zobrazovat dále. V opačném případě by se tento způsob propagace neměl na profilu klienta zobrazovat vůbec. Kritikům se ale reklama na sociální síti nelíbí vůbec, s čímž zakladatel Facebooku razantně nesouhlasí. Sám říká, že sociální síť je skvělá příležitost pro malé podnikatele, jak za rozumné finance oslovit obrovskou masu lidí.

Je třeba zapracovat na kódování

Facebook jako sociální síť používá na celém světě několik stovek milionů lidí, takže přes její servery projdou desítky zpráv každou sekundu. Pro hackery je to tak doslova zlatý ráj, jak se dostat k osobním údajům jednotlivých klientů. Společnost se nyní zavázala k vytvoření ještě promyšlenějšího šifrování, které bude prakticky neproniknutelné, což by měli potvrdit i experti z vládních organizací. Federální agenti by však měli mít do sítě stále stejný přístup.

Jak tedy získat důvěru zpět?

Mark Zuckerberg chce zejména ochránit Facebook před falešnými zprávami a pomluvami, které mu v poslední době velmi pošramotily reputaci. To by mělo být vyřešeno na manažerském setkání, kde bude zvoleno nové vedení společnosti. Už se tedy nestane, aby ruský aktivista šířil prostřednictvím této sociální sítě pomluvy a falešná varování.

Facebook je navzdory aférám stále hodně oblíbený. Uvidíme, zda si Mark Zuckerberg opět dokáže získat důvěru a zda zvládne udělat sociální sítě opět populární.

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu