Jak zůstat energický a angažovaný při práci z domova

Více flexibility, žádné dojíždění a schopnost žít tam, kde chcete – výhody práce z domova mohou skutečně změnit život pro ty, kteří hledají lepší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Ale práce doma má také své stinné stránky. Když vaše „dojíždění“ zahrnuje pouze chůzi z vaší ložnice do vašeho pracovního prostoru a vaše „přestávka“ na oběd je rychlým přehrabováním v ledničce, dny mohou začít vypadat monotónně.

A pokud nejste opatrní, může se tento pocit jednotvárnosti změnit na únavu, stres a syndrom vyhoření.

Je jasné, že na home office zůstanete, ale jak se zařídit, aniž byste měli pocit, že žijete v práci, místo abyste pracovali tam, kde žijete?

Změňte svůj pracovní prostor

Když pracujete v kanceláři společnosti, máte svůj pracovní prostor, ale máte také zbytek kanceláře, kde se můžete potulovat. Když váš mozek potřebuje osvěžení, je snadné chodit za kolegy nebo se vydat do odpočinkové místnosti na rychlé občerstvení.

Doma je vaší kanceláří obvykle malá místnost nebo kout ve vašem domě – kde mohou ostatní členové rodiny pracovat nebo dělat online školu. Díky tomu může být náročné najít prostor, když potřebujete změnit scenérii během dne. Vydejte na zahradu, projděte se v parku nebo jednoduše komunikujte se svým manželem.

A nezapomeňte svůj pracovní prostor vyzdobit barvami a předměty, díky nimž se budete cítit pohodlně, inspirovaně a šťastně. Zarámované fotografie, zábavné doplňky na stůl a kancelářské pokojové rostliny mohou zlepšit vaši energii a náladu.

Naplánujte si svůj den

Při práci z domova je snadné pracovat celý den bez přestávek, ale to přispěje pouze k vašim pocitům malátnosti a monotónnosti – nemluvě o stresu. Chcete-li si rozdělit den, naplánujte si povinnou denní přestávku na oběd od počítače.

Když jste v tom, implementujte pravidlo 50/10 a dejte si 10minutovou technologickou přestávku bez obrazovky na každých 50 minut soustředěné pracovní doby (nebo 25/5, pokud to pro vás funguje lépe). Budete-li se po celý den dobíjet mini přestávkami, budete se cítit nabití energií a připraveni na další úkol.

Změňte svůj postup

V mnoha ohledech je strukturovaná rutina nezbytná pro stanovení a udržování hranic práce z domova. Nicméně, příliš mnoho rutinních úkonů, ve vaší domácí kanceláři, může ve vás navodit pocit frustrace.

Stále si můžete ponechat denní pracovní dobu a svůj pracovní den ukončit rutinou, ale změnou i těch nejmenších věcí se vaše dny mohou zdát svěží místo unavené. Vaříte obvykle každé ráno kávu doma? Vydejte se místo toho na kávu uprostřed týdne do kavárny. Jsou vaše obědy obložené sendviče od pondělí do pátku? Uvařte si nějakou dobrotu.

Dokonce i změna cvičební rutiny vám může vdechnout nový život do pracovního dne. Vyměňte svou obvyklou večerní procházku za osvěžující polední běh nebo si naplánujte online kurz jógy na konci dne, abyste se měli na co těšit.

Zapojte své smysly

Když se soustředíte na daný úkol a jste pohřbeni v pracovních projektech, váš svět se zmenší přesně na to, co máte před sebou. Tato schopnost soustředit se na svou práci je zásadní pro vaši produktivitu, ale úzké zaměření vám může také způsobit pocit vyčerpání, když pracujete sami v domácí kanceláři.

Zapojení všech vašich smyslů po celý pracovní den zlepšuje vaši náladu, snižuje úzkost a inspiruje vaši práci. Vyberte si různé smysly, na které se budete celý den soustředit. Pusťte si oblíbenou hudbu, když pracujete na svých ranních úkolech. Chutná odpolední pochoutka a útulná deka vám pomohou ukončit váš pracovní den do pohody uklidnění.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
zavřít reklamu