Jak zpomalit? Užijte si život a mějte radost

Máte na konci roku vždy svá předsevzetí, která chcete splnit? Více cvičit, zaměřit se na zpevnění postavy, na lepší fyzičku, zdraví, jídlo? Chcete rozdělit svůj čas mezi práci, volný čas, sebevzdělávání, rodinu a sport? Chcete z každého dne vytěžit co nejvíc? Je fajn mít motivaci, vědět, co vlastně chcete a jak to vidíte. Ovšem pozor na to, aby vše nevyšlo vniveč. Někdy se přemíra motivace může ubírat špatným směrem, překombinujete vše, zachvátí vás panika, najednou zjistíte, že máte každou jednu minutu naplánovanou a co teď? Nemusíte za každou cenu stihnout úplně všechno na světě. Někdy je fajn zpomalit, užít si život a udělat něco, co by vám ve vašem nabitém programu udělalo velkou rošádu. Umíte si život užívat?

Vše zrychlené

Lidé se snaží dělat vše ve zrychlené podobě. Rychlý internet, rychlé auto, rychlý mobil, notebook, rychlé občerstvení, cvičení. Spousta z věcí se také vyvíjí stále lepší – inteligentní lednice, vysavač, ovládání přes mobilní telefony a podobně. Vypadá to, že spousta věcí se snaží šetřit nám čas, ale proč tedy věčně slyšíte – nestíhám, nemám čas, není to v mých silách? Spousta rozpracovaných projektů, program na víkend, ani minuta nazmar? Zkuste někdy zastavit, zpomalit a uvědomovat si jednotlivé chvíli, situace a radosti! Jak na to?

Méně věcí na seznamu

Někdy je těžší zpomalit, protože na sobě máte naloženo spoustu věcí. Rozhodněte se, co je opravdu důležité, bez čeho se neobejdete. Věřte, že nemusíte mít den co den teplé večeře, vytřeno a podobně. Jsou také úkoly, které můžete s klidem přenechat svým podřízeným, a najednou se v kalendáři objeví volno.

Tady a teď

Přítomnost je jen jednou jedinkrát. Už se nikdy nebude opakovat žádná chvíle, která uplyne. Proškrtáte svůj diář, ale neustále ve svém volnu myslíte na to, co je třeba udělat, až volno skončí, přemýšlíte nad prací, nad tím, jak zařídit logistiku věcí, kdy vám asi dají kolegové všechny informace nebo kdy vám odevzdají zadanou práci.

Bez techniky

Máte neustálé nutkání koukat i ve volnu na mobil? Neustále kontrolovat svůj mail, tablet, počítač a být vždy „na příjmu“. Zkuste si dát ultimátum. Od pěti se vám z práce nedovolají, od sedmi už nekoukejte na mobil vůbec a to do sedmi do rána. Vypněte také počítač, aby vás to nelákalo koukat, jestli „náhodou“ někdo nepíše.

Lidé okolo vás

Mohou vás formovat, utvářet. Jděte s kamarádkou na kafe, cvičit, na nákupy. Sejděte se s rodinou, s kolegy mimo práci (je zakázáno mluvit o práci!). Utužujte sociální vazby, komunikujte s lidmi ve svém okolí. Tím uděláte hodně pro sebe, pro druhé a můžete získat spoustu zpětné vazby.

Nepřehlédněte: Řešte méně, žijte více.

Sobecký čas pro sebe

Kniha, jen tak si lehnout na pohovku, shlédnout oblíbený díl seriálu, zajít si na kosmetiku, manikúru a podobně. Prostě si vyšetřete čas jen a pouze pro sebe. Jen vy, nikdo jiný. Dělejte to, co chcete, jděte se projít, vyčistit hlavu. Žehlení ani úklid nikde neutečou.

Zaměřte se na jídlo

Jak snídáte? V rychlosti ukusujete housku, druhou rukou si balíte věci do práce, oblékáte se nebo s houskou v ruce venčíte psa? Oběd jíte u notebooku, trvá vám to nebo máte pět minut na to, abyste zhltli bagetu, a zase běžíte pracovat? Na jídlo si udělejte čas. Snídani si dopřejte v klidu, uvařte si čaj, pomalu žvýkejte. Na oběd si také dejte svůj prostor, posaďte se, komunikujte s lidmi okolo, sledujte přírodu z okna. Dávejte si do úst menší porce, žvýkejte pomalu. Sníte toho méně, nebudete mít problémy se zažíváním, když do sebe rychle naházíte jídlo a také si stihnete odpočinout.

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu