Jak udržet ostrou mysl a současně snížit riziko demence?

Omega-3 mastné kyseliny v rybím oleji prokázaly výborné účinky na posílení mozku. Některé studie naznačují, že starší lidé, kteří konzumují vyšší množství omega-3 mastných kyselin, mají lepší paměť. Mimo to, z nich můžete čerpat i další zdravotní benefity, třeba zdraví pro srdce. Jejich zdroj naleznete především v rybách, ořeších, fazolích a chia semínkách.

Vitamín B12 pochází převážně ze živočišných produktů. Jeho nedostatek je jedna z prvních věcí, která přivede lékaře na problém s pamětí. Při hodnotě 300 pg/ml, doporučují neurologové u jedinců s horší pamětí, raději suplementaci.

Vitamín E patří mezi antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Příjmem antioxidantů chráníte váš mozek před poškozením.

Gingko biloba

Ač byly prvopočátky tohoto bylinného doplňku na odvrácení demence slibné, důkazy tomu moc nenasvědčují. Ginkgo biloba je spíše úspěšnou léčbou tam, kde již demence probíhá.

Úskalí Gingko biloby je i v tom, že ředí krev. U nemocných, kteří užívají tento typ léčiv, by mohlo v nejhorším případě dojít ke krvácení do mozku. U zdravých jedinců souvisí užívání ginkga spíše k vylepšení duševní výkonnosti a k nastolení celkové pohody.

Ženšen

Ženšen je nabízen jako doplněk k ochraně paměti samostatně nebo ve spojení s gingko bilobou. Z podrobnějších výzkumů vyplývá, že sice obsahuje ginsenosidy, ale více, než k posílení paměti, chrání mozek před poškozením volnými radikály. Společně s vitamínem E zmírňuje únavu a stres.

Závěrem

Užívání více léků u starších lidí společně s bylinnými preparáty nemusí být svou kombinací vyhovující, jelikož zde mohou proběhnout určité nepříznivé interakce.

Nejlepší metodou je získat tyto přírodní stimulanty potravou. Dokonalým představitelem je středomořská strava. Ta riziko demence skutečně snižuje. Pomáhá rovněž udržet aktivního ducha i mysl.

Zdroj: www.thehealthy.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu