Jak strávit Vánoce s širší rodinou a přežít

Vánoční svátky a konec roku mohou být z mnoha důvodů velmi stresujícím obdobím. Pracovní termíny, snaha získat volno, nakupování dárků pro rodinu a přátele, to vše si vybírá svou daň. Konečně je poslední pracovní den, vy jedete domů a pak si to uvědomíte. Čeká vás cesta na svátky k vašim rodičům či rodičům partnera. I když máte s rodiči či dalšími rodinnými příslušníky skvělý vztah, strávit delší dobu s rodinou jako dospělý člověk může být náročné. Naštěstí existuje několik tipů, které vám mohou pomoc „přežít Vánoce s širší rodinou bez větší újmy“.

Udržujte konverzaci v lehkém duchu

Prvním základním pravidlem, jak přežít svátky se svými příbuznými, je udržovat konverzaci v lehkém duchu. Rozhodně se se svými strýčky či tetičkami nepouštějte do náročných a často kontroverzních témat. Pozor na to, že kontroverzními se často mohou stát i témata, o kterých byste si to nikdy nepomysleli. Čím nekonfliktnější téma typu, kde koupila teta ten hezký svetr nebo co hezkého viděla poslední dobou v televizi, zvolíte, tím lépe.

Nabídněte se, že vyřídíte všechny pochůzky

Snadný způsob, jak s rodinou vycházet a zároveň s ní nemuset strávit skutečně 24 hodin denně, představuje nabídka, že vyřídíte potřebné pochůzky pro všechny, kteří něco potřebují. Je to skvělý způsob, jak na chvilku zmizet z domu a mít trochu času pro sebe. Ať už vaše maminka něco zapomněla koupit v obchodě s potravinami, otec potřebuje další řetěz světel, protože jich podle něj na domě či plotě stále není dost, nebo vaše babička potřebuje nutně vyzvednout léky, vše obstaráte vy. Navíc si můžete na tyto úkoly obvykle vzít tolik času, kolik potřebujete. V případě nutnosti lze i použít výmluvy typu „doprava byla šílená“ nebo „všude byly hrozné fronty“.

Pomáhejte s čímkoli

Nabízení pomoci je dalším skvělým způsobem, jak se vyhnout „nepříjemným“ rozhovorům s členy rodiny, nebo se prostě vyhnout nutnosti s kýmkoli komunikovat. Navíc budete oceňováni za to, jak jste laskaví a dobře vychovaní. Místo toho, abyste trávili hodiny na gauči rozhovory „o všem a o ničem“, pomozte s vařením, výzdobou, odklízením sněhu nebo s čímkoli, co je třeba udělat.

Hrajte si s dětmi nebo s nimi vyrazte ven

Hraní s dětmi může být ve skutečnosti úlevou, takže pokud máte mladší bratrance, sourozence, neteře nebo synovce, zkuste s nimi strávit nějaký čas. Poskytne vám to vítané útočiště před posloucháním rozhovorů o politice, aktuálních událostech nebo jakýchkoli jiných tématech, kterým se snažíte vyhnout. Postavte s malým synovcem něco ze stavebnice, nechte neteř, aby vám ukázala svůj nový domeček pro panenky, nebo si s dospívajícím bratrancem popovídejte o jeho první přítelkyni.

Spojte se starými přáteli

Znáte to, kdykoli potkáte některého ze svých starých kamarádů nebo bývalých spolužáků, řeknete si: „Určitě bychom měli zajít na kávu a popovídat si!“ Pokud jedete na svátky ke svým rodičům, setkání se starými kamarády nebo známými je skvělou možností, jak strávit chvilku času bez rozvětveného příbuzenstva a zároveň se vidět s lidmi, které už dlouho chcete vidět. V neposlední řadě vánoční čas jen vybízí k nostalgickým vzpomínkám na dětství a mládí.

Vytvářejte spojenectví se stejně smýšlejícími členy rodiny

Velká vánoční rodinná setkání mohou být opravdu stresující a psychicky náročná. Zvlášť pokud jste například považováni za černou ovci rodiny nebo máte na věci odlišné názory než většina ostatních členů. Pokud máte bratrance, sestřenice, sourozence nebo jiné příbuzné, kteří jsou na stejné lodi jako vy, vytvořte s nimi spojenectví. Můžete si dokonce udělat „hru“ z poslouchání rodinných rozhovorů, manýrů či jednání. Například pokaždé, když se děda zmíní o tom, že on když byl mladý….napijte se.

Zhluboka se nadechněte (a možná si dejte panáka nebo dva)

Někdy nemůžete udělat nic jiného než se zhluboka nadechnout a prostě se nechat plynout čas. Na druhou stranu je ale pravda, že pokud chceme, tak na všem se dá najít něco dobrého, a pokud se dokážete zasmát chaosu a všem vzestupům a pádům, „nejkrásnější období roku“ jistě přežijete.

Zdroj: mysweethomelife.com, inews.co.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu