Jak si vybrat tu nejlepší banku a mít tak své peníze uloženy co nejvýhodněji?

V dnešní době už se rozhodně nedoporučuje nechávat si všechny peníze doma zašité v polštáři či pod matrací. Taky by se mohlo stát, že o ně hezky rychle přijdete. Je již nezbytností ukládat si své peníze do banky na účet, kde je máte v bezpečí, a dokonce je můžete například i zúročit, pokud jste zvolili dobrou banku a máte pravidelný příjem.

Dobrá banka?

Ale jaká je vlastně ta „dobrá banka“? Už jste si tuto otázku položili? Je to zrovna ta vaše nebo je čas na zásadní změnu a svěřit finance jiné bankovní instituci? Není vůbec jednoduché zjistit, která je vlastně ta nejlepší. Nicméně, ono to nejde říct jednoznačně – a to proto, že každý klient má své individuální požadavky, které musí banka schvalovat, takže nějaký průzkum není zrovna snadný udělat.

Taková „univerzální“ banka prostě neexistuje – nebo spíše existuje, ale jen v představách nás, jako klientů. Takže vždy si musíte dopředu ujasnit to, co od své banky potřebujete a vyžadujete. Na základě těchto konkrétních požadavků byste měli srovnávat nabídky konkurenčních bank a podle toho se následně rozhodnout pro tu „nejlepší“ – tedy tu, která nejlépe splňuje vaše požadavky.

Buďte vždy o krok dopředu

Určitě si můžete porovnat nabídky bank v různých tabulkách – důležité je také myslet dopředu. To znamená, že si třeba budete v budoucnu chtít vzít úvěr, půjčku nebo dokonce hypotéku na nové bydlení. A proto byste se měli dopředu informovat o tom, za jakých podmínek vaše banka tyto formy půjčky nabízí a srovnávat nejenom procenta, ale i například délku splácení, kterou vám banky nabízejí.

Samozřejmostí je, že vám banka k účtu vystaví kreditní kartu, ke které si můžete zřídit i tzv. kontokorent – povolené přečerpání finančního zůstatku na kartě. Také byste měli mít možnost vystavit duplicitní kartu k vašemu účtu osobě blízké, se kterou chcete účet sdílet.

Kodex mobility

Při změně banky rozhodně využijte možnosti takzvaného kodexu mobility, který podepsala většina z našich bank. To znamená, že nová banka se postará o všechny náležitosti, které se vážou ke zrušení vašeho účtu u banky „staré“. Odpadnou vám tak tyto nepříjemné povinnosti – a to je opravdu úleva pro mnohé z nás. V tomto případě si ale dejte pozor na termíny, kdy vám na účet přicházejí platby. Převod účtu totiž může pár dní trvat a peníze, které vám v té době přijdou, zůstanou „ve vzduchu“ a vy si je poté budete muset vyzvednout na pobočce banky, kterou rušíte. A to taky může trvat pár dní, než k nim banka bude mít přístup. Je tedy dobré mít nějakou dobu oba účty aktivní dohromady.

Účet zdarma?

Na tohle lákadlo si dejte opravdu pozor. Spousta bank nabízí vedení účtu zcela zdarma, to ano – ale, kdo nám dá dneska něco zadarmo? Vždy se k tomuto magickému slůvku pojí nějaká podmínka. Většina z těchto bank má tedy vedení účtu zdarma podmíněno určitou minimální částkou, která vám na účet musí přijít. Nebo také například kombinace minimálního obratu + odeslání určité částky na spořicí účet a podobně. Existuje spousta „poznámek pod čarou“, které můžete jednoduše přehlédnout a pak se budete divit, proč vám banka každý měsíc účtuje peníze za vedení účtu. No, jednoduše proto, že jste se na tyto podmínky nezeptali a ta drobná písmenka si nepřečetli. A na to si musíte dát opravdu pozor!

Nicméně, vždy se musíte dostatečně informovat a porovnat nabídky, než se finálně rozhodnete, které instituci vaše těžce vydělané peníze svěříte.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu