Jak se vypořádat se šikanou v práci aneb nenechte mobbing či bossing vyhrát

Veřejně se o ní příliš nemluví, ale všichni vědí, že existuje. Šikana na pracovišti má mnoho podob – verbální, neverbální, psychickou i fyzickou. Podle toho, zda jde o šikanu ze strany nadřízených nebo kolegů, mluvíme o bossingu či mobbingu. Zpozornět byste měli vždy. Čím dříve se k nepříjemné situaci postavíte čelem a začnete podnikat určité kroky k jejímu řešení, tím lépe.

Šikana na pracovišti bohužel není výjimečná

V jednom průzkumu o šikaně na pracovišti pouze 4 % z 1 229 respondentů uvedla, že se nikdy necítila být v práci šikanována. To znamená, že naprostá většina se tak někdy cítila. A pokud si myslíte, že šikana přichází především od těch, kteří mají mocenskou pozici, jako je manažer nebo nadřízený, není to tak úplně pravda. Ve stejném průzkumu totiž 25 % respondentů uvedlo, že pocítili šikanu ze strany svých kolegů nebo spolupracovníků.

Šikana na dálku

Žijeme v novém normálu. Tento nový normál znamená pro mnoho firem nárůst práce na dálku a kombinaci práce v kanceláři a práce z domova. Možná předpokládáte, že šikana na pracovišti bude menším problémem, když všichni pracují z domova, ale bohužel tomu tak není. Ve skutečnosti může být pro mnohé snazší šikanovat ostatní, když se mohou schovat za klávesnici počítače. Neformálnější domácí prostředí navíc často vede k tomu, že lidé jsou méně upjatí, než by byli v kanceláři, a je pravděpodobnější, že přestanou být ostražití ohledně toho, co říkají a dělají prostřednictvím e-mailu, zpráv a videokonferenčních platforem.

Mezi příklady šikany na dálku nebo též šikany ve virtuálním světě patří:

  • zprávy obsahující sexistické nebo diskriminační poznámky
  • šíření pomluv o spolupracovnících
  • přisvojování si zásluh za práci někoho jiného
  • zadržování zdrojů potřebných k tomu, aby někdo mohl odvést svou práci
  • nevhodné příspěvky na sociálních sítích
  • výhružné zprávy nebo e-maily
  • ponižování během videoschůzek či videohovorů před ostatními
  • mikromanagement každého detailu práce zaměstnance

Šikana na pracovišti může vést ke zdravotním problémům, nepřiměřenému stresu i nízké produktivitě práce. Vzhledem k tomu je důležité přijmout vhodná opatření k řešení co nejdříve.

Zjistěte si, jaké jsou zásady vaší společnosti

Pokud jste v práci šikanováni nebo víte o někom, kdo je šikanován, prozkoumejte zásady vaší společnosti, abyste zjistili správný postup pro nahlášení šikany. Mnoho organizací má politiku netolerování takového chování, která zahrnuje i pokyny pro to, jak se zachovat, pokud jste obětí nebo svědkem šikany.

Zhodnoťte situaci

Pokud máte pocit, že jste v práci šikanováni, dejte si pauzu a zhodnoťte situaci. Z klidné a fundované perspektivy můžete určit nejlepší způsob, jak situaci řešit. Mějte na paměti, že lidé dělají chyby. Udělejte si chvilku času, abyste si situaci vyhodnotili a zjistili, zda šikana byla pouze jednorázovým incidentem, nebo něčím, co přerostlo v pokračující zneužívání a obtěžování.

Šikana ze strany nadřízeného v práci.
zdroj: pexels.com

Promluvte si s nadřízenými nebo personálním oddělením

Pokud vám není příjemné mluvit s osobou, která vás šikanuje, přímo, zkuste si o tom mluvit se svým nadřízeným nebo personálním oddělením. Zvolte postup, který vám připadá pro vaši situaci nejlepší. Při řešení svých obav se zaměřte na negativní dopad na produktivitu, pohodu a morálku a zároveň zachovejte profesionalitu a klid.

Neberte si to osobně

I když se to snáze řekne, než udělá, snažte se nebrat si šikanu příliš osobně. Pamatujte, že když vás někdo šikanuje, jde spíše o něj než o vás. Šikanující osoba často jedná z nejistoty, žárlivosti anebo z potřeby ovládat. Ve skutečnosti jsou terčem šikany často vysoce výkonní lidé, kterým se v práci daří.

Řešte problém přímo a povzneste se nad něj

Ne vždy to bude možné nebo pohodlné, ale při komunikaci se šikanujícím je často nejlepší stát si za svým. Zároveň se snažte být profesionální a nad věcí. Zachovejte klid, snažte se reagovat racionálně. Nemá smysl snažit se šikanujícího porazit v jeho vlastní hře, protože tím jen přiléváte olej do ohně.

Vše zdokumentujte

Vždy zdokumentujte vše, co se týká interakce se šikanujícím. Nejenže tak získáte časový přehled o událostech, ale také si v případě potřeby snadněji vybavíte informace. Ukládejte si e-maily, pořizujte screenshoty obrazovky, které jsou důkazem šikany. Zapište si též data, časy, místa a jména všech lidí, kteří byli přímými svědky situace. Pokud máte možnost nahrávat své videokonferenční schůzky, udělejte to a uschovejte si soubory, pokud byste je potřebovali předložit jako důkaz. Pokud se vás šikanující osoba snaží znemožnit nebo naznačit, že neděláte svou práci, můžete ji požádat o písemné potvrzení.

Zdroj: opa.org, talentinc.com, trackassess.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu