Bez ohledu na to, jakou práci vykonáváte, je pravděpodobné, že musíte komunikovat s lidmi, kteří jsou zcela jiní než vy. Pro některé z nás to představuje natolik závažný problém, že se může stát dokonce podnětem k hledání nové práce. Pokud se vám ale na vaší práci líbí vše ostatní, vyplatí se spíše podniknout kroky, které sníží negativní dopad toxického spolupracovníka na vaše pracovní dny.
Proč je důležité orientovat se v pracovních vztazích?
Na pracovišti trávíme osm až dvanáct hodin denně, což je často více času než s rodinou. Atmosféra, která v práci panuje, má přirozeně velký vliv na naše duševní a emocionální zdraví, a „obtížní kolegové“ tak mohou mít negativní dopad na kvalitu našeho života.
Pokud nenajdeme zdravé způsoby, jak se s tím vyrovnat, můžeme se začít cítit izolovaně a depresivně. Můžeme pociťovat nespavost, úzkost i nízké sebevědomí. Začneme se obávat toho, zda jsme pro danou práci dost dobří, zda nás mají lidé kolem rádi, zda o práci nepřijdeme.
Co dělat s toxickým spolupracovníkem?
Většina lidí nemá ráda napětí nebo konfrontaci, takže vám pravděpodobně připadá, že je mimo vaši komfortní zónu, když si stanovíte fyzické a emocionální hranice. Je to však nezbytné pro péči o vaše duševní zdraví, zejména v toxickém prostoru.
Jak zvládnout interakci s kolegou, jehož osobnost se neslučuje s vaší?
- Vytvořte si fyzický odstup – pokud pracujete ve společné kanceláři, můžete se pokusit od tohoto kolegy doslova distancovat. To může znamenat, že předěláte uspořádání kanceláře tak, aby váš stůl směřoval jiným směrem, nebo využijete příležitosti a při první příležitosti se přemístíte do nějaké jiné kanceláře.
- Pokud můžete, vyhněte se – když se ocitnete na místě, kde vás lidé infikují cynismem, kritikou, pomluvami nebo tím, že chtějí mít vždy pravdu, snažte se chránit tím, že se odmítnete účastnit. Zkuste změnit téma diskuse.
- Stanovte si hranice konverzace – pokud si váš kolega nedá říct ohledně konverzačních témat, která jsou vám nepříjemná, je na čase mu to říct. Dejte mu najevo, že to pro vás není příjemné a že to není téma, o kterém se chcete bavit.
- Zůstaňte věrní sami sobě a svým hodnotám – Jaké jsou vaše cíle? Co pro sebe chcete? Odpovězte si na tyto otázky a pak se snažte vytvořit si bezpečný prostor, abyste mohli být šťastní bez ohledu na to, jaká je vaše práce.
Kdy do problému zapojit svého nadřízeného nebo personální oddělení?
Co když se situace nezlepší? Udělali jste vše, co jste mohli, ale váš kolega pokračuje v pomluvách nebo šikaně. Co teď?
- Vše zdokumentujte – pokud máte s kolegou neustálé problémy a máte podezření, že budete muset jít na personální oddělení, zaznamenávejte si veškeré interakce s ním. Zaznamenejte si čas, datum a stručný popis toho, co se stalo.
- Požádejte o radu jiného kolegu – může pomoci, když se „odrazíte“ od někoho jiného. Obraťte se na kolegu, kterému důvěřujete, a sdělte mu své obavy. Může vám dát více informací i pomoci zjistit, zda byste měli své obavy eskalovat.
- Mluvte o incidentu, nikoli o osobě – Pokud se rozhodnete, že je čas promluvit si s nadřízeným či personálním oddělením, snažte se zachovat chladnou hlavu, i když se můžete cítit emocionálně rozrušení. Žádné obviňování, jen konstatování faktů.
Zdroj: thebalancecareers.com, indeed.com