Správné představení se novým spolupracovníkům vám může překvapivě výrazně pomoci usnadnit přechod do nového pracovního prostředí. Umožní vám vybudovat si pozitivní a přátelské vztahy s lidmi, kteří vám mohou nabídnout důležité rady během prvních dnů v nové práci. Některé společnosti představují nové zaměstnance během úvodní porady či zasedání, jiné nechávají nováčky, aby se se svými novými kolegy seznámili sami. Bez ohledu na to, jak vaše nová společnost postupuje, se vám mohou hodit následující tipy.
Vycházejte z prostředí, ve kterém pracujete
Zvažte prostředí nového pracoviště a určete, zda se máte představit neformálně, nebo formálně. Ujistěte se, že váš přístup odpovídá stylu a kultuře společnosti. Ať už je pracovní prostředí uvolněné nebo formální, měli byste při představování obvykle uvést své jméno a pracovní pozici.
V uvolněnějším prostředí můžete uvést více informací o své kariéře, zájmech nebo koníčcích. Způsob, jakým se představíte, může navíc záviset také na vaší roli a na tom, koho oslovujete. Jako manažer si správným představením novému týmu můžete získat jeho respekt a etablovat se jako vedoucí pracovník.
Členové vašeho týmu nebo oddělení jsou jedni z prvních lidí, které byste měli poznat, protože s nimi budete pracovat nejčastěji. Pokud vás osoba, která vede úvodní schůzku, nepředstaví všem, chopte se iniciativy. Dejte najevo, že máte zájem poznat všechny členy svého týmu nebo oddělení.
Klaďte otázky
Položení otázky novému kolegovi pomáhá udržovat konverzaci a pomáhá vám dozvědět se více. Navíc se takto vyhnete trapnému tichu, které někdy může po představení následovat. Vzhledem k tomu, že s kolegy hovoříte poprvé, je samozřejmě vhodnější klást otázky týkající se práce.
Mezi obecné otázky, které můžete položit, patří, čím se daná osoba ve firmě zabývá, jak dlouho tam pracuje nebo jak se vaše pozice mohou vzájemně ovlivňovat. Můžete mít také několik konkrétních otázek v reakci na něco, co osoba řekne, když se představíte.
Zdroj: indeed.com