Jak překonat výzvu a pracovat i při mateřské?

Je možné při tom všem chaosu ještě pracovat? Najít si čas sama na sebe, natož se seberealizovat v práci, je sice nelehkým úkolem některých maminek, ale jiné možnosti se občas nenaskytnou. Ať je to z finančních nebo osobních důvodů, hodně často pracují i maminky na mateřské dovolené, kdy slovo „dovolená“ má pramálo společného s vytouženým odpočinkem…

Bez improvizace se neobejdete

Hned první variantou, která se vám nabízí je práce v noci, kdy vám dítě spí. Jenže maminky si nemohou předem napsat do kalendáře „Dnes budu pracovat“, v řadě případech se jedná o improvizaci. 

Bez ohledu na vaši situaci je však důležité, najít si čas sama pro sebe. Je to váš klíč k tomu, abyste zůstala „při smyslech“ a zvážila fakt, že jako matka budete k tomu ještě pracovat.

Ve zkratce

Jednoduše řečeno: Abyste se mohla postarat o rodinu, musíte se umět postarat nejprve sama o sebe. Je to skutečně pravda. A nestavte se na poslední místo, jinak na tom utrpí vaše fyzické i duševní zdraví. I když se to může zdát zprvu obtížné, stanovte si priority a těmi se řiďte. 

Jak na to?

Upravte si spánkový režim

Pozdní vstávání vám zkracuje den, který můžete efektivně využít. Choďte spát včas, abyste si stihla odpočinout a ráno vstávala čilá a energická.

Plno maminek obvykle dělá to, že do postele uléhají pozdě jen proto, aby měly chvíli pro sebe. Nedělejte to, negativně vás to ovlivní po celý den. Budete unavená, přetažená, na rozdíl od toho, když se hezky vyspíte.

Cítit se svěží vám dodá energii. Je pravděpodobné, že budete méně podrážděná. Čas pro sebe si můžete ukrojit i přes den. Stačí k tomu dítěti poskytnout potřebné aktivity nebo ho dát spát po obědě. 

Hýbejte se

Ať už se jedná o cvičení v podobě jógy nebo jen krátká a svižná chůze – to vše pomůže vašemu fyzickému a duševnímu zdraví. Když si přivstanete, můžete zkusit ranní kardio cvičení. Bylo prokázáno, že ranní vstávání má mnoho prospěšných prvků pro naše zdraví. Vede ke zvýšení energie, šťastnější náladě a zdravějšímu „já“. 

Najděte si časově úspornější stravování

Nemusíte vařit každý den čerstvé jídlo, stačí třeba obden. Jídla na celý týden si rozplánujte hned v pondělí, abyste věděla, co nakoupit a ušetřila v týdnu čas věčným a chronickým přemýšlením, co vlastně vařit. Místo toho, abyste denně strávila více než hodinu v kuchyni, udělejte něco pro sebe.

Scházejte se svými kamarádkami

Určitě většina z nás má kamarádky „mámy“. Naplánujte si s nimi jednou týdně schůzku a proberte, co je nového. 

Čas od času se vzdejte nároků a dokonalých požadavků

Dovolte svým dětem hrát si občas i s elektronikou. Někdy je to jediný způsob, jak nabrat druhý dech. Ať už je to tablet nebo mobilní telefon, vy si užijete hodinku klidu a pohody. Nemusíte se za to cítit provinile, čas od času to dělá každá maminka. Zachováte si tím zdravý rozum.

Zdroj: gentwenty.com

Autor: Renata Horáková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu