Jak poznat syndrom vyhoření včas?

Občas se člověk probudí do dne, který nestojí za nic. Někdy se z jednoho dne stane týden, výjimečně měsíc. Pokud se tyto stavy opakují často, nenechte to být a vyrazte bojovat proti syndromu vyhoření!

O co vlastně jde?

Syndrom vyhoření je fyzický nebo mentální kolaps, který si můžete snadno přivodit workoholismem a neustálým stresem.  Pokud budete naslouchat svému tělu, můžete mu snadno předejít. Zkuste si projít seznam příznaků, pokud si odpovíte, že přesně toto na sobě pociťujete, neodkládejte to.

Klasické příznaky, které na sobě můžete pozorovat

Cítíte se neustále pod stresem a nemůžete vydechnout? Jste v napětí? Dalším ukazatelem je cynismus a negativismus ke všemu, co má přijít. V nových výzvách nenacházíte uspokojení a předem je odmítáte.  Tělo si neoddechne ani v noci, protože trpí nekvalitním spánkem, který není delší než sedm hodin denně.

Typickým příznakem je psychická a fyzická vyčerpanost – málo energie. Ke konci dne se můžete cítit totálně vyčerpáni, bez chuti se sejít s přáteli. Namísto toho se zapne televize a je jedno co dávají.

Zkuste se zamyslet, zda jste na sebe byli v poslední době hrdí, pochválili jste se za něco? Příznakem vyhoření je i přehnaná sebekritika. Často si můžete vyčítat, že se vám nepovedlo vše stihnout, tak jak jste si naplánovali, nebo jak jste slíbili vašim přátelům a rodině.

Tělo se vás také snaží varovat včas a to tím, že příznaky se projeví na zdraví. Častá bolest hlavy a břicha, dlouhodobá rýma, podrážděný žaludek. Pokud to budete přehlížet, koledujete si o velké trápení.

Snažíte se svoje tělo hnát vpřed pomocí přemírou kofeinu a cukru? Je možné, že se přejídáte nezdravým fast – food jídlem, nebo to přeháníte s jeho množstvím. Občas večer sáhnete i po skleničce alkoholu, aby se vám jednoduše lépe spalo. Marně si vzpomenete, kdy jste si vybrali dovolenou a jaká v podstatě byla? Neodpočíváte po fyzické ani psychické stránce. Tím vším své tělo vystavujete zbytečně stresu a ubližujete si.

Pokud zní vaše odpovědi: ano, přesně, občas se takhle cítím – je načase se zastavit – nadechnout a zrekapitulovat si životní hodnoty. Začít se hýbat a nepodceňovat psychickou hygienu. Změnit práci, nebo alespoň změnit některé stereotypy, které vás v životě mohou užírat.  K jaké změně se rozhodnete, je na vás! Vždy pamatujte na to, že jde o jen vás. Pokud víte, že si nedokážete pomoci sami, nebojte se obrátit na cizí pomoc – přátel, nebo rovnou odborníka.

 

 

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu