Jak napsat životopis, který vás dostane výš?

I psaní životopisů se vyvíjí, nestačí mít v zásuvce u psacího stolu schovaný desetkrát nakopírovaný životopis. Naopak! Při každé ucházení o novu práci musíte ke svému CV sednout a napsat ho přesně na míru. Personalisté jich za den přečtou nespočet, udělejte vše proto, aby to vaše CV nezapadlo mezi ostatní.

Pár informaci, které rozhodnou

Při psaní uvádějte vždy relevantní informace a neplýtvejte slovy. Heslo je jasné – stručně, pravdivě. Nesmíte být, ale až moc věcní a nudní. Životopis má potencionálního zaměstnavatele zaujmout a vyhrát vám pozvání na pohovor.

Jaké jsou základní rady na psaní?

  • Jedna až dvě strany textu stačí – nemusíte si zbytečně vymýšlet omáčku kolem. Lepší je přehlednost a stručnost.
  • Volte profesionální fotografii. Vyhněte se fotkám v plavkách z dovolené (pokud se hlásíte na administrativní pozici). Poproste někoho, aby vás vyfotil jednoduše například za pracovním stolem.
  • Logicky CV rozfázujte – obecné údaje, vzdělání, praxe, stáže, záliby. Aby vše působilo na první pohled přehledně a jasně.
  • Napište vždy aktuální kontakt a e-mailovou adresu. Tu si klidně založte novou. Nepůsobí profesionálně, pokud vaše adresa je beruska16.
  • Nechte ho přečíst další osobě. Ta vám poradí, zda je CV srozumitelné a hlavně bez chyb!
  • Uložte ho do pdf. formátu – nejlépe ho pojmenujte: příjmení_CV

Věnujte pozornost praxi

Každého personalistu nalákáte na sekci praxe v oboru. Zde musíte rozepsat a vyzdvihnout pracovní úspěchy. Napište hlavně věci, které by mohla firma ocenit a využít. Zkuste své zkušenosti, prodat v pár větách. Buďte sebevědomí a prodejte se. Doma si klidně znovu sepište pracovní úspěchy a praxi, jako tahák na pohovor. Uchazeči, kteří se připravují doma, jsou o krok napřed.

Nepřehánějte a snažte se být k sobě i personalistovi upřímní. Oba ztrácíte čas, pokud se přihlásíte na tlumočníka a vaše úroveň je začátečník.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu