Jak eliminovat stres z práce?

Je samozřejmostí, že bez stresu se neobejde téměř žádné pracoviště. Ovšem abnormálně nadměrný stres už tak zcela normální není. Nejenom že se podepíše na vašem zdraví, ale také sníží vaši produktivitu a ovlivní i psychiku.

Přátelství mezi kolegy

Získat přátele v novém zaměstnání není vůbec jednoduché. Je dokázáno, že aby se mezi lidmi vytvořilo přátelství, musí spolu strávit nejméně 200 hodin. Mnohé firmy si uvědomují, že přátelství na pracovišti je skvělým faktorem pro lepší produktivitu, proto pro své zaměstnance pořádají společenská setkání, která jsou založena zejména na vytváření kolektivní spolupráce a vztahů.

Začněte cvičit

Pravidelným cvičením si udržíte nejenom perfektní postavu, ale také se zbavíte stresu. Při pohybu dochází totiž k uvolnění endorfinů, které jsou známé svými účinky v boji proti depresím. Cvičení také pomáhá zbavit vaši mysl stresových a negativních myšlenek. Pohyb je dobrý zkombinovat s meditací, která vás naučí lepšímu soustředění se.

Jezte zdravé a výživné potraviny

Všimli jste si, že jakmile se ve vás nahromadí stres, sáhnete vždy po něčem nezdravém? Když jsme ve stresu, náš mozek uvolňuje hormon kortizol, což v nás vyvolává touhu po slaných, sladkých a tukem obdařených jídlech. Cukr nebo jídla jako je pizza, hamburgery a zmrzlina, způsobují, že se cítíme letargičtí. Proto začneme odkládat důležité problémy, které leží před námi, což má za následek další nával stresu. Je dobré mít vždy po ruce misku s ovocem nebo zeleninou.

Vytvořte si nové návyky

Zůstaňte pozitivní – právě to je jedním ze způsobů, jak se z toho všeho kolem nezbláznit. Další chybou je, že se mnoho z nás snaží mít v práci perfektní výsledky, což v nás vyvolává hromadu stresu. Uvědomte si, že selhání vás posouvá dále, vždyť z čeho jiného byste se měli poučit než z chyb?

Zaměřte se na to, v čem vynikáte

Většina stresu a úzkosti, kterou zažíváme, vychází z toho, že je toho na nás prostě moc. Často si kladem cíle, které jsou nad naše možnosti, stejně jako pracovní úkoly, které jsou pro nás moc těžké. Zaměřte se proto pouze na to, o čem víte, že vám jde nejlépe.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT