Jak být kreativnější v práci? Přesuňte se do kavárny, je to vědecky dokázané!

Když doma pracujeme izolovaně a jsme separovaní od ostatních lidí, mohou nám tyto kontakty začít chybět. A jsou to právě kavárny, kde se dá obklopit lidmi. Potřebujete získat inspiraci, dobít energii nebo motivaci? Pak usedněte se svojí prací do kavárny. Nebudete sami, dělají to i známé osobnosti.

Jaké máme na mysli?

Ať už je to Pablo Picasso, JK Rowling, Simone de Beauvoir nebo Jean-Paul Sartre či Bob Dylan i další lidé napříč všemi národy a staletími – ti všichni využili prostředí kavárny.

A je jedno, jestli jste původní profesí malíř, písničkář, filozof nebo spisovatel – svého tvůrčího ducha, můžete získat právě v kavárnách.

Tak např. Sloní dům v Edinburghu je proslulou kavárnou, kde JK Rowlingová vytvořila sérii Harryho Pottera, což jistě o něčem vypovídá!

Existuje mnoho způsobů, jak kavárny spouštějí naši kreativitu

Ano, je tomu skutečně tak a je dokázáno, že v kancelářích a domácnostech se tak neděje. Výzkum ukazuje, že podněty v kavárnách, vytváří efektivnější prostředí pro práci.

Kombinace ruchu, hluku, příležitostných davů a vizuální rozmanitosti poskytuje správné stimuly k tomu, aby naše mysl byla jasnější a ostřejší – my tím pádem také nápaditější a nabitější.

Když při práci doma používáte sluchátka a něco posloucháte, není to totéž. Ač je to k nevíře, hluku v pozadí se ničemu nevyrovná.

Co znamená „efekt kavárny“?

Studie z roku 2012 publikovaná v časopise Journal of Consumer Research prokázala, že nízká až střední úroveň okolního hluku v místě, jako je jídelna nebo kavárna, může ve skutečnosti zvýšit vaši kreativitu.

Myšlenka spočívá v tom, že pokud váš úkol mírně rozptýlí okolní podněty – posílí to vaši schopnost abstraktního myšlení, což vede k lepším nápadům.
Zvukové podněty v pozadí nám také pomáhají zlepšit rozhodování. Někteří tento proces dokonce nazvali „efekt kavárny “.

Proč je práce z domova a kanceláře složitější?

Práce z domova nebo kanceláře je obtížnější, jelikož často sedíme na stejné židli a díváme se stále na stejné věci. Ať už to nazvete, jak chcete, díváte se bez milosti na čtyři neměnné stěny. Vizuální stimulaci můžete vnést do kanceláře tak, že tu budete vymýšlet nové komponenty.

Ať už je to třeba jiné osvětlení a další doplňky, na čas vám to bude vyhovovat, ale do doby, než všechno opět zevšední. Pokud máte tu možnost, je ideální zajít načerpat nové stimuly do kaváren!

Jedinečnost kaváren

Lidé přicházejí a odcházejí. Denní světlo se mění. Vůně kávy a jídla se liší. I když si těchto mikro-podnětů nevšímáme vědomě a pravděpodobně se kvůli nim otevřeně nerozhodneme pracovat na tomto místě – tyto aktivity kolem nás, vedou naše mozky k tomu, aby fungovaly trochu jinak než doma.

Je zde atmosféra neformálnosti

Odborníci tvrdí, že toto nastavení kaváren, může být přínosem také pro pracovní skupiny k provedení brainstormingu a k budování kamarádství.
Při shromažďování na platformách digitálních schůzek se implicitní formalitě zřejmě nevyhneme.

Naproti tomu při setkání v baru nebo kavárně, vládne uvolněná atmosféra. Všechny tyto zvukové a vizuální podněty pomáhají odstranit stereotyp ve formální zasedací místnosti.

Kancelářské konferenční prostory nebo platformy přicházejí také s dalšími omezeními. Programy nejsou povinny se s někým setkat na kávě, proto preferují jednodušší a rychlejší variantu – virtuální nebo jinou formu, což z drtivé většiny zazdí kreativitu.

Mít tak kancelář pod širým nebem a spojit prvky kaváren do svého konceptu, je sen každého z nás. Koneckonců to není jen vaše úsilí a funguje jako součást trendu, který se odehrává více, než deset let…

Zdroj: bbc.com

Autor: Renata Horáková
zavřít reklamu