Imunitní systém – čím si ničíte svou imunitu?

Období chřipek, angín a nachlazení se nezadržitelně blíží a ti, kteří nemají dobrý imunitní systém, musí na sebe být opatrní. Kdo ví, že má problémy a je neustále nemocný nebo nachlazený už ví, jak posílit imunitu, že na podzim je potřeba se lépe oblékat, přidávat do čaje citron, jíst vitamíny, neprochladnout a podobně. Někdy se to podaří a vy i bez nutnosti zvýšené péče o imunitní systém projdete obdobím chřipek bez potíží. Jak je to možné? Proč to někdy zvládáte a jindy vás nemoci chytnou jako první a nepustí se celé jaro nebo podzim a zimu?

Imunita pro vás a vaše tělo

V tomto období si musíte posílit imunitu, o tom žádná. Víte, že jsou také věci nebo zlozvyky, které můžete dělat a přitom si ubližujete? Snižujete imunitu, nemyslíte na obranyschopnost lidského těla nebo jen prostě nemyslíte na to, že se ráno můžete probudit s bolestí v krku, rýmou, kašlem a vidinou minimálně týdne v posteli. Tomuto lze předejít, případně své tělo chránit dobrým imunitním systémem, což je v podstatě neviditelný štít pro vaše tělo. Jak své imunitě škodíte?

Stresujete se

Stres se v podstatě může projevovat jako nemoc. Je to tak velký nápor na lidské tělo a organismus, že musí vynaložit velké úsilí, aby se jej zbavilo či zpracovalo. A když vypotřebuje všechnu energii na práci se stresem, na boj s viry a bakteriemi toho už moc nezbývá. Oslabit imunitní systém může půlhodinka až hodinka stresu. Cítíte se po stresové situaci vyčerpaní? Není divu!

Nespíte tolik, kolik máte

Špatný spánek, nekvalitní nebo třeba jen krátký spánek může ublížit vašemu tělu a imunitě v mnoha ohledech. Jste unavení, tělo pracuje ve zpomalenějším režimu, a tedy nevypořádá se s virem či nemocí tak rychle, jako jindy. Navíc i nějaká ta rekonvalescence, když už probíhá, je delší a pomalejší. Dbejte na kvalitní spánek, minimálně osm hodin. Vyplatí se chodit spát i ve stejnou dobu a také ve stejnou dobu vstávat, na což si vaše tělo zvykne.

Chybí slunce

Vitamín D, získává se ze sluníčka, respektive ze slunečního světla. Ano, najdete jej také ve vejcích, mastných rybách a podobně, ale projít se venku každý den, na patnáct minut, vystavit tělo na chvíli slunečním paprskům, to je přesně to, co tělo potřebuje.

Nepřehlédněte: Zdravý život v dnešní době – jak si jej udržet?

Pozor na ovoce a zeleninu

Máte pocit, že jej konzumujete, ale ne vždycky to musí být dost. Ke každému jídlu je dobré a nezbytné přidat trochu zeleninu – saláty, rajčata, ředkvičky, okurky, papriky a podobně. Ovoce a zelenina pomáhají, přináší mnoho vitamínů, minerálů a živin, které potřebuje každé tělo. Sezónní ovoce a zelenina je pro vás a vaše tělo ideální.

Netrávíte čas venku

Tělo potřebuje nejen sluneční paprsky, ale také pobyt na čerstvém vzduchu. Projít se, což je pohyb pro vás i vaše tělo, vyčistíte si mysl, dostane se vám do těla kyslík, posílíte obranyschopnost a váš neviditelný štít v podobě imunitního systému bude aktivován a posílen.

Autorský článek | foto: freepik

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu