Ikigai aneb hledání smyslu života pomocí japonské filozofie je stále populárnější i v Evropě. Zkuste ho i vy!

Všichni toužíme po tom být ve svém životě šťastní a vidět v něm smysl. Ne vždy se nám to ale pod vlivem nejrůznějších okolností daří. Zatímco o skandinávských konceptech hygge či lykke většina z nás již slyšela, o ikigai se to říci nemá. O co jde a proč se vyplatí některé principy této životní filozofie zařadit do našeho života?

Tajemství životního štěstí

Japonský termín ikigai nemá v evropských jazycích přesný ekvivalent, lze ho přeložit jako „žít“ (iki) a „důvod bytí, účel“ (gai), jde tedy o to vnímat hlubší smysl života. Podle filozofie ikigai je totiž tajemstvím šťastného života schopnost najít důvod své existence. Jakmile to zjistíte, bude pro vás mnohem snazší čelit každodennímu životu s energií, optimismem i dávkou odolnosti. Všichni máme ikigai, jen ho musíme objevit.

Co vlastně na světě dělám?

Přiznejme si, že taková otázka se může zdát asketická a na hony vzdálená našemu každodennímu životu. Ale právě tento odstup, toto rozdělení mezi našimi nejhlubšími motivy a naším způsobem života nám podle filozofie ikigai brání žít šťastně a spokojeně. Proto je třeba znovu se spojit se sebou samými, se svými nejhlubšími touhami, a objevit ten malý poklad, který je naším důvodem k životu, pro který cítíme, že stojí za to žít. V japonštině je to zkrátka naše ikigai.

Ikigai jako elixír života

Ikigai je nejen předpokladem pro plnohodnotný a šťastný život, ale také pro dlouhý život. Důkazem toho jsou obyvatelé japonského ostrova Okinawa, kde je počet osob starších sta let třikrát vyšší než na čtyřech největších ostrovech země, kde je ale i tak průměrná délka života vyšší než ve většině západních civilizací. Důvod? Jejich vědomí vlastního ikigai v kombinaci se zdravým a uvolněným životním stylem z nich činí jednu nejšťastnějších a zároveň nejdéle žijících populací na planetě.

zdroj: pixabay.com

Čtyři oblasti ikigai

Abychom si lépe uvědomili, jaký je důvod naší existence, je užitečné vědět, že japonská filozofie ikigai vymezuje čtyři hlavní oblasti:

  • co rádi děláme
  • naše silné stránky a schopnosti
  • co svět potřebuje
  • věci, za které dostáváme zaplaceno

Některé aspekty našeho ikigai se týkají pouze jedné z těchto oblastí, zatímco jiné zahrnují všechny. To znamená, že za hnací sílu plnohodnotného života nelze považovat jen velké touhy nebo velké projekty. I ty malé příjemné věci v životě, kterým často nepřikládáme příliš velký význam, mohou být z hlediska plnohodnotného života stejně důležité. Čtení knih, pěstování koníčků, které nás baví, večerní posezení s přáteli, to jsou příklady zážitků, které mohou zapadat do toho, co rádi děláme, a jsou proto důležitou součástí našeho smyslu života.

Nalezení svého ikigai

K tomu, abychom učinili první kroky k objevení důvodu své existence, stačí údajně několik drobných změn. První pravidlo je osvobodit se od falešných představ, které o sobě máte. Často se totiž snažíme splnit očekávání druhých a nakonec zapomínáme, kdo skutečně jsme a jaké jsou naše skutečné touhy. Vrátit pozornost k sobě samým a k tomu, o co usilujeme, a dát svému bytí správný prostor je bezpochyby prvním krokem k objevení našeho ikigai. Filozofie ikigai rovněž upozorňuje na důležitost pravidelného pohybu, vyvážené stravy a nutnosti mít čas sám pro sebe, protože jen když se cítíme dobře, můžeme si nechat prostor pro krásné věci v životě, pro které žijeme.

Zdroj: positivepsychology.com, sloww.co

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu