I vy jste možná uvízli v jednostranném vztahu. Víte, jak to poznat?

Lidé mají tendenci skončit se sobeckým partnerem, protože tolik touží po intimitě. Psychologové varují, že jednostranné vztahy mají obrovskou daň na emocionálním a fyzickém zdraví člověka, které je důsledkem neustálého stresu a úzkosti. Pokud vám váš vnitřní hlas dává varovné signály, musíte přestat a kriticky posoudit svůj vztah.

Vždy iniciujete plány pro vás oba

Pokud jim nebudete posílat SMS nebo nezavoláte, můžete být několik dní bez kontaktu. A dokonce i poté získáte jen suché reakce, ze kterých budete mít pocit, že je odvádíte od něčeho důležitého. Kromě toho plánujete každé rande a zdůrazňujete, že ho chcete pobavit, jako by to, že jste prostě spolu, nestačí. Zasloužíte si stejně jako váš partner, nezapomeňte na svou hodnotu.

Máte pocit, že svého partnera opravdu neznáte

Po náročném dni v práci se nikdy nerozpovídali o své minulosti ani vás nepožádali o radu. Vaše konverzace jsou obvykle velmi povrchní a vypadají jako ty, které byste mohli mít s náhodným známým. Jak tedy plánujete strávit zbytek života s touto osobou, pokud neznáte její skutečnou povahu?

Bojíte se být sami sebou

Máte často pocit, že nemůžete sdílet problémy s partnerem a vždy hrajete nějakou roli? S největší pravděpodobností jste našli ve své osobnosti a náladě střední bod, který ho oslovuje, a toho se držte. Necítíte se pohodlně, když jste s ním smutní nebo zranitelní, protože se okamžitě rozčílí a řekne vám, „abyste se z toho dostali“. Nezapomeňte, že si vás nezaslouží v nejlepším případě, pokud tu pro vás nejsou v nejhorším případě.

Upřednostňujete jejich potřeby

Když jste spolu, děláte jen to, co chce on. Vybírá filmy, restaurace a nezajímá se o vaše zájmy. Postupem času si začnete osvojovat jeho osobnost. Pokud vás někdo opravdu miluje, chce podporovat vaše koníčky a dělat věci, které vás baví, aniž by to nazval „kompromisem“.

Vždy se za ně omlouváte

Často se cítíte nepříjemně z chování svého partnera před přáteli nebo rodinou? Už jste někdy řekli: „Ach, dnes má špatnou náladu,“ nebo něco podobného? Je pravděpodobné, že uvidíte skutečný odraz svého partnera v očích lidí, kteří jsou vám blízcí. Myslíte si, že se s vámi cítí špatně, takže jim chcete dokázat, že se mýlí. Ale proč se tak cítíte? Zkuste si promluvit se svými přáteli, někdy vás vnější názor může uvést na správnou cestu.

Autorský text

Autor: Petra Hornová
ZAVŘÍT