Home office je bezvadná věc, ale musíte na ni jít prakticky. Co si pořídit kromě počítače?

Každá práce, tu z domova nevyjímaje, má své plusy a mínusy. Při práci z domova máte obrovskou výhodu v tom, že si pracovní prostředí můžete upravit po svém tak, abyste se cítili co nejlépe.

Ideální umístění

S notebookem na klíně se sice dá pracovat téměř odkudkoli, ale pokud u něj strávíte několik hodin denně, je potřeba mít vymezený prostor. Stabilní pracovní místo navíc přispívá k lepšímu výkonu – mozek se totiž snáze přepne do „pracovního modu“. Nemáte-li k dispozici pracovnu, vytvořte si alespoň pracovní kout. Ideální je, pokud ho můžete od ostatního pokoje oddělit paravánem, textilní či plastovou stěnou nebo vertikálními žaluziemi.

Jde o účinný psychologický trik, který zabraňuje tomu, abyste se během práce nechali příliš rozptylovat. Když zvednete oči od obrazovky, měli byste mít možnost podívat se na jiné prostředí, nejlépe z okna. Jestliže před sebou máte zeď, vymalujte ji jinou barvou než bílou, dodat energii vám může dodat žlutá, oranžová i červená, záleží na tom, co a v jaké sytosti vás nejlépe nabíjí. Skvělou variantou je zelená, která nabíjí a uklidňuje zároveň.

Nemračte se na monitor

Umístění pracovního stolu pod okno je optimální, pokud to ale nejde, postavte stůl co nejblíže k němu. Přirozené denní světlo je výhrou pro váš zrak, oči se unaví pomaleji. Stolní lampička je nutná vždy, dokáže zmírnit vyzařování světla z monitoru. Nejlepší lampička je taková, která dokáže osvítit velkou plochu, dá se stmívat a umožňuje volbu barvy světla od studené bílé po teplou bílou. Tak si můžete vybrat světlo podle toho, co a v kterou denní či noční dobu u stolu děláte.

Jak na pracovní stůl

Doporučená výška pracovního stolu se udává od 72 do 78 centimetrů, ale záleží jen na vás a výšce vaší postavy. V každém případě – hrana desky stolu by neměla tlačit na předloktí. Hloubka stolu je zase důležitá proto, aby se na něj pohodlně vešel počítač i s monitorem nebo nootebok, myš i vaše ruce. Vyrábějí se také výškově nastavitelné stoly, u kterých můžete pracovat i ve stoje. Pro zdravé tělo a dobrou výkonnost se doporučuje pravidelné střídání sezení a stání.

Nejdůležitější pracovní židle

Pracovní židle je alfou i omegou vaší kanceláře. Židle by měla být ergonomická, kopírovat pohyby těla a podepřít ho na správných místech. Musí tedy splňovat celou řadu parametrů. Důležité je, abyste mohli nastavit výšku pracovní židle a polohu zádového opěradla. Zádová opěrka by měla kopírovat tvar páteře a se sedákem svírat úhel 90°. Má-li židle opěrku hlavy, snižuje se zatížení krční páteře, područky zase omezí zatuhnutí páteře a otlaky rukou.

Kancelářské doplňky

Je nasnadě, že na stole budete potřebovat různé stojánky na tužky, šuplíky na dokumenty a další kancelářské nezbytnosti. Na výběr je jich velké množství, takže si vše potřebné snadno dokoupíte…

A co vy? Máte také home office? Jak je zařízený?

Autor: Karel Mareš
zavřít reklamu