Hokejové kartičky: Sbírají se již 110 let

Vzpomínáte na výměny hokejových karet na burzách či ve škole? Možná i vy máte doma album, ve kterém se skrývají poklady jako Jágr na zlaté kartě nebo Hašek ve speciální edici. Mají dnes ještě nějakou cenu?

Hokejová karta jako dárek k balíčku cigaret

Hokejová kartička standardně na líci zobrazuje fotografii hráče s jeho jménem, případně i s názvem klubu. Na rubu pak najdete osobní údaje a statistiky hokejové osobnosti. Hokejové karty se objevily již před 110 lety, tehdy se však přibalovaly k cigaretám, žvýkačkám nebo cukrovinkám. Zájem o ně rostl, a tak postupem času vzniklo mnoho společností, které se jejich tiskem zabývaly – některé jsou známé dodnes, např. O-Pee-Chee, Upper Deck, Pro Set, Pinnacle a další. První karty vyrobené v Česku pak vznikly v roce 1994 a objevili se na nich všichni tehdejší hráči 12 týmů i s trenéry.

Sběratelství hokejových karet v Česku

V Česku zažily sběratelské hokejové karty boom v 90. letech. Na burzách se nejprve měnily karty za karty – za speciální kartičku oblíbence jste museli zaplatit větším počtem nevzácných kartiček. Později na Krakově vzniknul i první obchod s hokejovými kartami – v té době však už existoval ceník NHL karet Beckket Hockey Colector, podle kterého se dala cena karty vyjádřit i v reálných penězích.

Dnes cenu hokejových karet určuje zaprvé zmíněný ceník, který bere v potaz vzácnost karty i popularitu vyobrazeného hráče. Dalším kritériem je pak stav samotné kartičky a samozřejmě i lokální poptávka a nabídka. Každá kartička ve sbírce je tak oceněna většinou v řádu korun až tisíců korun. Nejdražší hokejové karty však mohou stát i miliony Kč – jako třeba ta s Waynem Gretzkym z roku 1979 od O-Pee-Chee, která v aukci nového majitele stála 11,6 milionů Kč.

Prodej a nákup karet se přemístil i na internet

Vášeň pro sbírání hokejových karet se s postupem času příliš nezměnila – kartičky se stále vyrábějí, vyměňují i prodávají. Dnes se však osobní burzy přemístily z velké části na internet. I tak ale můžete stále osobně navštívit některou burzu ve velkých městech, které se konají několikrát do roka. Pokud byste raději využili internetu, snadno hokejové karty seženete třeba na portálu Aukro.cz. Nyní na něm najdete dokonce více než 9 000 nabídek koupě hokejových karet.

Poklad v plastových okénkách

Oprašte své staré album a zjistěte, zda se v něm neskrývá utajený poklad. Pomohou vám k tomu sběratelé s přístupem do ceníkového katalogu a orientací na trhu. Možná ve vás ale náš článek probudil opačné chutě, tedy kartičkovou sbírku spíše dále rozšiřovat. Vášeň pro sběratelství, které jsme propadli v dětství, totiž málokdy úplně utichne.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu