O tom, jak napsat dobrý životopis (CV), už bylo napsáno mnoho. Jenže psaní kvalitního CV se stává samostatnou disciplínou, která se neustále vyvíjí. S moderními technologiemi a s nárůstem tempa práce personalisté hledají, jak by mělo CV vypadat, aby hned na první pohled byly zřejmé nejdůležitější informace o uchazeči. Podívejte se, jak napsat brilantní životopis podle nejnovějších trendů! Koneckonců právě kvalitní CV je branou k vašemu dalšímu úspěchu v pracovním životě!
Použijte obrácené chronologické pořadí a shrnutí
Jde o nejdůležitější věc, která náboráře zajímá. Okamžitě vidí, co jste dělali v posledních letech. Nepoužívejte definování obecných cílů, jako je například „profesionální hledání příležitosti, která mi umožní využít dovedností“. Není to užitečné, a navíc takové sdělení působí rušivě. Své nadýchané prohlášení raději nahraďte stručným shrnutím, kde vyjádříte, kdo jste a co hledáte, a to maximálně ve 3 až 5 větách.
Použijte mezery a jednoduchý typ písma
Mezery okamžitě přitáhnou pozornost, vyhněte se proto hustým blokům textu. Klíčem je formátovat informace způsobem, který usnadňuje rozpoznávání vašich pracovních cílů a příslušných kvalifikací. Také se držte pouze černé a bílé barvy, a pokud jde o písmo, nejlepší je použít základní styly jako je Tahoma, Calibri nebo Arial. Kromě úvodní fotografie nepoužívejte žádné obrázky, grafy či tabulky!
Buďte konzistentní
Použijte, samozřejmě, své vlastní jméno, které by se ale mělo shodovat s vašimi profily na sítích, ať už jde o LinkedIn, Google+, Twitter nebo Facebook. Pro své CV vyberte pouze jedno z telefonních čísel, které používáte, a také pouze jednu e-mailovou adresu. Pokud máte URL adresu, do životopisu ji určitě uveďte! Tím se mimo jiné jasně odlišíte od ostatních uchazečů.
Nezahrnujte zájmena
Naprosto nesmyslné, i když i s tím se personalisté setkávají, je psaní životopisu ve 3. osobě. Každý přece ví, že vy jste ten, kdo životopis píše! Pište v první osobě a vyhněte se zájmenům. Zájmena jsou zvláštní slova a v CV působí nadbytečně až rušivě. Vy potřebujete především zestručnit a zefektivnit informace, které váš životopis zahrnuje.
Kvantifikujte své úspěchy a zřetelně je vizuálně vydělte
Zaměstnavatelé dostávají nesmírné množství životopisů, takže je nejdůležitější, aby bylo zřetelné, proč jste pro danou práci perfektní. Husté bloky textu jsou příliš obtížné na čtení. V rámci každé zkušenosti, kterou jste získali, vysvětlete, jak jste přispěli nebo podporovali projekty a iniciativy svého týmu. Kvantifikujte své úspěchy a příspěvky pro každou z firem, kde jste pracovali. Například: „Díky nové proceduře, která zefektivnila obchodní vztahy s dodavateli, bylo dosaženo ročních úspor … Kč.“
Použijte klíčová slova jako je „prognóza“ či „strategické plánování“
Mnoho společností používá k identifikaci správných kandidátů nějaký screeningový proces. Proto byste měli do svého CV zahrnout nejdůležitější slova uvedená v popisu nabízené pracovní pozice. Identifikujte klíčová slova, terminologii a klíčové fráze, a ty začleňte do svého CV. Pomůže vám to projít úvodním posouzením náborovým pracovníkem a snáze se dostanete do užšího výběru.
Vzdělání uvádějte ve spodní části CV
I zde platí forma obráceného chronologického pořadí. Poté, co uvedete všechny své pracovní zkušenosti a výčet společností, pro které jste pracovali, přesuňte se ke vzdělání. Postupujte od toho nejvýše dosaženého směrem do minulosti. O svých letech na střední škole nepište nic, pokud jste ale během studií na VŠ měli nějakou zajímavou a relevantní brigádu, určitě ji zmiňte. Nikoli však v části o vzdělání, ale v souhrnu svých pracovních zkušeností.
A poslední radou profesionálů je, abyste nikdy nepoužívali formulaci „reference na vyžádání“. Každý náborář ví, že si reference může opatřit, a vy tak ušetříte prostor pro mnohem důležitější sdělení.
Vzhůru k novým cílům! Přejeme hodně štěstí a úspěchu!