Hlavní signály, které nám říkají, že je nejvyšší čas ze vztahu zmizet

Nový vztah je na začátku krásný, kouzelný a především zaslepený. Časem se začne ukazovat, kam vlastně směřuje. Jak poznat, když rozhodně nesměřuje na dobré místo? Pomohou vám při tom jednoduché signály.

Rozchod může zachránit

Podle průzkumů má většina lidské populace problém ukončit nefunkční vztah. Rozejít se ve správnou chvíli není jednoduché a 97 % lidí skončí spíše tak, že vztah „přechodí“. Proč je lepší vztah, který nefunguje, ukončit co nejdřív?

  • můžete svůj čas investovat lépe – třeba do sebe
  • nebudete citově vyždímaní
  • můžete se seznamovat s novými lidmi bez výčitek svědomí
  • uvědomíte si svou vlastní hodnotu

Samozřejmě se nesnažíme nabádat k náhlému ukončení mnohaletého vztahu, ve kterém to zrovna jenom trochu skřípe. Jde spíš o stav, kdy musíme maskovat své pravé pocity za falešný úsměv a vztah vám dlouhodobě nepřináší radost.

Není to jenom o důvěře a sexu, ale…

Vztah není a neměl by být jenom o vášnivých chvilkách v posteli (nebo kdekoliv jinde), ale zároveň je stejně velkou chybou, pokud ve vztahu vzájemná sexuální chemie úplně chybí. Ve chvíli, kdy je z partnera spíše kamarád nebo z partnerky jenom kamarádka, je těžké se v něm cítit dobře. Zpravidla to končí ukončením vztahu.

Stejně jako to nejde bez vzájemné přitažlivosti, nejde to ani bez vzájemné důvěry. Investovat by do vztahu měli oba dva partneři rovnoměrně a snažit se svoji vzájemnou důvěru nenarušovat. Opakované lhaní, nedodržování slibů nebo dokonce podvádění je hřebíčkem do rakve každého vztahu. Bez důvěry nelze žít ani vedle sebe, natož spolu.

Prostě to nefunguje

Občas se to stává. Můžete si věřit, můžete se navzájem přitahovat a stejně narazíte na problémy, které nepřekonáte.

Často se stává, že dojde ke střetu priorit a životních plánů. Otázky ohledně potomků, bydlení a budoucnosti jsou citlivé a málokdo chce přistupovat na kompromisy, bez kterých se to nejspíš neobejde. Pokud víte, že vaše představy jsou rozlišné a ani jeden nebudete chtít ustoupit, je setrvání ve vztahu jen čekáním na nevyhnutelný rozchod.

Buďte šťastní

Snad největším problém je, když se vám vytratí ze vztahu radost. Syndrom zevšednění se sice týká spíše opravdu dlouhodobých párů, ale není výjimkou ani u vztahů novějších. Nebezpečí, které se skrývá za stereotypem není radno podceňovat. Váš vztah by neměl být jenom souhrn úkolů a placení složenek. Zamyslete se, co můžete pro svůj vztah udělat a jak do něj navrátit trochu radosti, novoty a nadšení.

Nejdůležitější rada na závěr – nezapomeňte problémy se svým partnerem řešit. Komunikace je základ a bez ní nebude úspěšný ani žádný budoucí vztah. Buďte otevření.

Co vy a vztahy? Zůstáváme v nich i dlouho po tom, co se v nich necítíte dobře nebo naopak na nic nečekáte a mizíte s prvním problémem? Jak dlouhý byl váš nejdelší a nejkratší vztah?

 

 

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu