Hlavně, ať je veselo! Aneb proč je pro nás humor důležitý

Český smysl pro humor je specifický, ale srozumitelný i jiným národnostem. Pochvala našeho humoru od amerického prezidenta Obamy či dokonce od britské humorné skupiny Monthy Python mluví za své. Češi si dokáží dělat legraci ze všeho, sebe sama nevyjímaje! Říká se, že najít v životě parťáka, se kterým se můžete čas od času od srdce zasmát, je ta největší životní výhra. A to skutečně a bez legrace je!

Fakta o humoru

Humor se snadněji dělá, než se o něm mluví nebo píše. Jakmile jej začneme příliš analyzovat, je po srandě. Podle slovníku humor znamená dobrou náladu, veselý rozmar a sklony k žertování. Tato definice nás moc neposouvá. Podle psychologů máme dokonce sklony předpokládat, že pokud má někdo smysl pro humor, je také šťastný, sociálně zdatný, spokojený i zdravý!? Vědecky uchopit smysl pro humor zkrátka není nic snadného.

Muži a vtipné ženy

Smysl pro humor je vlastnost oblíbená, hodí se v pracovním kolektivu a hledáme ji také u partnera. A muži mají rádi ženy se smyslem pro humor. Ovšem představují si ho tak, že se ženy smějí jejich vtipům. Tak nebo tak, život se smyslem pro humor je lehčí. Smích snižuje stres, sbližuje, uvolňuje napětí. Jeden z vlivných personalistů prohlásil: „Vždycky jsem měl pocit, že kolem zábavných lidí je něco melancholického. Vidí svět takový, jaký je, a snaží se mu dodat jiskru.“

Humor = podstata života?

Uvedená definice je přesná. Melancholici, kteří vidí svět takový, jaký je, a přesto se mu snaží dát jiskru a živou sílu humoru. Humor zaobaluje svět do přijatelnější podoby, proto jej máme tak rádi. Proměňuje nás samé i svět kolem nás, očišťuje duši, projasňuje den a zbavuje ho všednosti. Možná nám pomáhá i v situacích, kdy jsme bezradní – jestliže nevíme, co si s danou situací počít, uděláme si z ní legraci. Tím ji pojmenujeme a získáme nad ní nadhled.

Být součástí něčeho většího

Smích lidi spojuje. Humor nás chrání před našimi komplexy, neštěstím, umožňuje bolestivé věci sdílet, a přitom se jim i zasmát. Pokud se dokážeme zasmát své hlouposti či naivitě, je to skvělé. A když svým humorem někomu projasníte den, vytrhnete ho z jeho smutku, všednosti, starostí a povinností… to vám prostě musí udělat dobře na duši. A i vy sami se pak cítíte lépe.

U některých lidí se zdá, jako by stále prožívali něco vtipného, mají spoustu vtipných historek a je nám s nimi dobře. Rádi zapomeneme na to, že když takový člověk popisovanou událost prožíval, do smíchu mu ani trochu nebylo. Každý úsměv pomáhá přežít bytí tak nesnesitelně lehké, jak nám Kundera sliboval. A jakákoli vtipná chvilka, vtipný paradox, žertík, nečekaná souvislost dokáže rozbít zdánlivě nudnou realitu všednosti. Zní to pateticky, ale smích a úsměv opravdu všechno prozáří.

Typický britský humor?

Téměř neuvěřitelně suchý anglický humor vysekl tomu českému pochvalu. Hvězda skupiny Monthy Python Michael Palin po převzetí vyznamenání od britské královny prohlásil, že Češi mají hned po Britech největší smysl pro humor. Komentoval to krásně: „Mám pocit, že si Češi myslí, že si ze všeho mohou dělat legraci. Některé národy mají hranice, které si nedovolí překročit. Ale v Británii žádné takové hranice nejsou a z nějakého důvodu nejsou ani v České republice.“

Máme zkrátka to štěstí, že si dokážeme udělat legraci ze všeho. Ono nám taky dost často nic jiného nezbývá…

Humor dokáže člověka polidštit, uvolnit v něm ventil, kterým odcházejí smutky, starosti a bolesti. Proto ho máme rádi. Buďte veselí, uleví se vám. Buďte veselí, vaši přátelé to ocení. A buďte veselí také proto, že v životě toho moc směšného není!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu