Finanční plán – nutnost, kterou si můžete sami vytvořit!

Říkáte si, že se všichni finančně zodpovědní jedinci ohánějí finančním plánem a vy marně přemýšlíte, k čemu by vám taková věc vlastně byla? Finanční plán je věcí, kterou by neměl postrádat žádný podnikatel, koneckonců je dobré, aby si jej vytvořil každý člověk – ať už na podnikání a vlastní seberealizaci svého snu, nebo jen na lepší a efektivnější práci s penězi a vším, co mají. Spousta lidí se pídí po tom, jak úspěšně vydělat peníze, být finančně zodpovědní, nezávislí, svobodní. Jejich cílem je mít firmu, která je bude živit, zatímco oni si budou užívat a jen tak na vše dohlížet. Idea je to hezká, ale je potřeba spousta práce.

Finanční plán je nutnost

Finanční plán je pro vás určitá míra jistoty a podpory. Díky němu si můžete rámcově naplánovat, co se může stát, jaké předvídatelné problémy se mohou objevit. Říkáte si, proč na to myslet, když chcete podnikat a nechcete řešit problémy? Je to v mnoha ohledech dobrá pomoc. Když se stane problém, právě finanční plán vám pomůže, jak se mu vyvarovat, ušetří čas i peníze. Často je to také pro vás dobrý pocit, máte něco, čeho se držet, přijmete odpovědnost za vlastní budoucnost, vlastní plány. Jak finanční plán sestavit?

Definice základu a bodu, kterého chcete dosáhnout

V tomhle prvním kroku vás čeká důkladná a důsledná analýza. Musíte prolustrovat vaše osobní finance a také si nadefinovat to, čemu se vlastně říká rozvaha. Co je rozvaha? Dává vám přehled o majetku a také zdrojích krytí k danému datu. Porovnáváte zde aktiva (to, co peníze generuje) a pasiva (to, co peníze odnáší). Rozvaha vám přinese informace o tom, v jakém stavu jsou vaše finance, kolik jich zůstane po odečtení pasiv od aktiv. Odpoví to také na otázky, jako kolik měsíčně utrácíte, zda je to skutečně potřeba i to, kde by se dalo ušetřit nebo zredukovat platby.

Audit finančních produktů

Máte své portfolio finančních produktů, které využíváte? Máte vlastního poradce, který vám doporučuje produkty, ale vy skutečně nevíte, jak to vlastně je? Nechte si radit vždy od prověřeného finančního poradce, ale pozor, nenechejte na něm vždy úplně vše. Je dobré mít o tom přehled a také vědět, jaký produkt se vám skutečně hodí a proč. Některé produkty sice vypadají dobře, ale pro vás a váš způsob podnikání se nehodí – jen z vás vytáhnou peníze navíc. Udělejte také pořádek v pojistkách, protože často mohou být špatně nastavení a ve chvíli, kdy se stane problém, nemají takové krytí, jaké čekáte.

Připravte si svůj domácí rozpočet

Přehled o svých financích máte. Ovšem, je to pravda? Skutečně? Často finanční poradci doporučují vést si domácí účetnictví, připravit si měsíční rozpočet. Dva sloupce – příjmy a výdaje sepisujte jeden až dva měsíce. Uvidíte, jak jste se mýlili, kolik peněz prochází vaším rozpočtem zbytečně, namátkově. Následně si můžete plně uvědomit, že nebudete-li utrácet za zbytečnosti, pak může být vaše finanční rezerva mnohem vyšší, než aktuálně je.

Jasný cíl

Často jej lidé definují jako první, což je škoda. Měl by být na této pozici, kdy máte přehled o svých financích a vše jste řádně prošli. Následně si můžete stanovit, že chcete nový dům, nové auto, vybudovat svou vlastní firmu, značku, brand a podobně. Udělejte si jasno v tom, co opravdu chcete, co by se vám hodilo a co potřebujete. Nebojte se svých snů a nápadů, může to být opravdu cokoliv, co vás napadne a je reálné, protože koupit si raketu a letět s ní do vesmíru asi jen tak možné nebude.

Čtěte také: Život bez plánu – jak s ním začít?

Připravte investiční plán

Přehled a cíl máte, teď to bude chtít trochu rozdělit finance, které jste si tak hezky zpracovaly. Jedna hromádka bude jídlo, bydlení, dluhy, zábava, oblečení – podle potřeby si udělejte vlastní kupky. Následně jednu kupku rozčleňte na investice – dlouhodobé i krátkodobé. Dobré je odkládat si i finanční rezervu, protože ta se bude hodit ve chvíli, kdy vše nepůjde podle vašich plánů.

Autorský text

Autor: Zuzana Žáková
zavřít reklamu